Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Karty EKUZ cieszą się dużym zainteresowaniem w regionie

czwartek, 20 czerwca 2024 14:46 / Autor: Maria Karyś
Karty EKUZ cieszą się dużym zainteresowaniem w regionie
Karty EKUZ cieszą się dużym zainteresowaniem w regionie
Maria Karyś
Maria Karyś

Sezon wakacyjny w pełni. Zauważyć to można przez większe zainteresowanie kartami EKUZ. Mieszkańcy naszego regionu coraz częściej po nie sięgają. Dziennie spływa nawet 250 wniosków w tej sprawie.

Od 1 maja do 12 czerwca zostało wydanych niemal 8400 kart.

- Od początku maja obserwujemy duże zainteresowanie kartą EKUZ. Mieszkańcy regionu chętnie sięgają po ten unijny dokument. Nasi specjaliści przewidują, że tak duże zainteresowanie kartą EKUZ będzie się utrzymywało do końca sierpnia – informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA, poza swoim miejscem zamieszkania. Dokument jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

- Wniosek o kartę można złożyć osobiście, pocztą, lub za pomocą aplikacji moje IKP. - Wniosek o kartę można złożyć również w Punktach Obsługi Klientów w Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu. Do tej pory, najwięcej bo niemal 5400 wniosków złożono w Sali Obsługi Klientów przy al. IX Wieków Kielc 2a. Nasi specjaliści przewidują, że tak duże zainteresowanie kartą EKUZ będzie się utrzymywało do końca sierpnia – dodaje rzecznik.

Karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. Emeryci otrzymują ją na 20 lat, a dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia, EKUZ jest ważna do 18 urodzin.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO