Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kadrówka idzie do Kielc

piątek, 11 sierpnia 2017 09:46 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Wyruszyli z Choin, a na noc zatrzymają się w Chęcinach. 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej podąża w stronę Kielc i jest coraz bliżej celu. Do stolicy województwa świętokrzyskiego wejdzie on w tę sobotę około południa. W marszu bierze udział około 350 osób.

W marszu z krakowskich Oleandrów do Kielc biorą udział przedstawiciele harcerstwa, grup rekonstrukcyjnych czy organizacji strzeleckich i patriotycznych. Przypomnijmy, że marsz odbywa się na historycznym szlaku bojowym formacji utworzonej w 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego.

- Kielce były pierwszym wielkim miastem na legionowym szlaku, w którym Józef Piłsudski na czele swojego oddziału strzeleckiego mógł budować I Pułk Piechoty Legionów Polskich potem przekształcony w I Brygadę. Kielce są nazywane miastem Legionów. Nie bez powodu. W latach I wojny światowej tutaj zaczęła się walka zbrojna o niepodległość Polski. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w Kielcach począwszy od 12 sierpnia były niezwykle ważne na drodze do niepodległości - mówi profesor Urszula Oettingen, historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sobotnie uroczystości zamykające tegoroczny marsz rozpoczną się o godzinie 14 na Placu Wolności w Kielcach.

Tag:
Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO