Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Startują matury 2021!

sobota, 01 maja 2021 22:22 / Autor: Beata Kwieczko
Startują matury 2021!
Startują matury 2021!
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

We wtorek, 4 maja, maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Pierwszego dnia, tradycyjnie zmierzą się z językiem polskim. Wszystkie egzaminy będą odbywać się w reżimie sanitarnym.

Tegoroczni maturzyści uczyli się zdalnie przez prawie cały rok szkolny, ale w żadnej ze szkół nie było problemu z ich klasyfikacją. Jak informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, do matury w całym regionie przystąpi ponad 12 tysięcy osób, z czego około 9,5 tysiąca stanowią tegoroczni abiturienci.

– Deklarację przystąpienia do egzaminu z języka polskiego złożyło prawie 10 tysięcy osób, z angielskiego ponad 9,5 tysiąca, a z matematyki prawie 11 tysięcy. Wśród nich znajdują się również maturzyści z poprzednich lat, którzy zdecydowali się poprawiać egzaminy. Matury odbędą się, tak jak w ubiegłym roku, tylko w formie pisemnej. Do egzaminów ustnych przystąpią tylko chętni uczniowie – mówi Kazimierz Mądzik.

Tegoroczna matura będzie się odbywała w reżimie sanitarnym. Egzamin w terminie głównym zarówno na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym zostanie przeprowadzony od 4 do 20 maja. 4 maja uczniowie będą zdawać język polski, 5 - matematykę, a 6 - język angielski.

Według przepisów podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na egzaminie mogą być obecne jedynie osoby bez objawów chorobowych, charakterystycznych dla Covid-19. Przyjść nie mogą ci, którzy przebywają w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych lub sami są na kwarantannie. Ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki, mogą wziąć udział w egzaminie nawet jeśli mieszkają z osobą chorą lub na kwarantannie.

Przed wejściem do szkoły zdający muszą zachować odpowiedni odstęp, czyli co najmniej 1,5 metra oraz mieć zakryte usta i nos, co obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez uczniów. Odległość pomiędzy ławkami w sali egzaminacyjnej powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Podobny odstęp wymagany jest pomiędzy członkami zespołu nadzorującego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO