Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Jutro w KPT ruszy mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa

środa, 06 maja 2020 11:54 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

 Już jutro w Kieleckim Parku Technologicznym zacznie działać mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa.  Zlokalizowany będzie na parkingu przy hali OULU.

Punkt Diagnostyki Mobilnej Corten Test&Drive zaoferuje mieszkańcom Kielc dwa rodzaje testów - serologiczne, których wynik będzie znany już po 6-10 minutach oraz molekularne wykrywające RNA wirusa. W przypadku testów genetycznych w punkcie zostanie pobrany materiał do badań, a ich wynik pacjent odbierze po około 24 godzinach.

– Jeżeli osoba miała styczność z kimś zakażonym, była chora na COVID-19 lub jest w początkowej fazie zachorowania, to w jej organizmie  wytwarzają się przeciwciała. Test serologiczny pokaże wynik takiego badania już po 10 minutach, a po około 5 dniach będzie można ten test potwierdzić –  tłumaczy Paweł Korneta z firmy Corten Medic, która wspólnie z Kieleckim Parkiem technologicznym otworzyła mobilny punkt badań.

– Drugi rodzaj testów to te, które są również wykonywane w szpitalach i laboratoriach stacji sanitarno-epidemiologicznych. Poza tym, że pacjent otrzyma wynik, to dostaje też wskazania co robić dalej, jak się leczyć, ponieważ prowadzimy również działania edukacyjne – dodaje Paweł Korneta.

Punkt zostanie zlokalizowany na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego przy ul Olszewskiego 21, na parkingu przy hali OULU. Na testy mieszkańcy będą mogli się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00. Koszt testu serologicznego to 119 złotych, a genetycznego 535 złotych.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO