REGION
Jutro pierwszy dzień Spisu Rolnego
Już jutro rozpocznie się Powszechny Spis Rolny. Od 1 września do 30 listopada urzędy statystyczne za pośrednictwem formularzy internetowych, telefonicznie oraz przez rachmistrzów, będą zbierać informacje na temat funkcjonowania gospodarstw rolnych w Polsce.
– Obowiązek spisowy dotyczy wszyskich osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek niemających osobowości prawnej, które prowadzą gospodarstwa rolne. Wszystkie te gospodarstwa otrzymały już pisemną informację – mówi Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.
Rolnicy mogą wypełnić formularz spisowy sami, za pośrednictwem strony internetowej spisrolny.gov.pl. Aplikacja do samospisu będzie tam dostępna już od 1 września.
Kolejną możliwością wypełnienia obowiązku spisowego jest kontakt z infolinią Powszechnego Spisu Rolnego pod numerem 222 7 99 999. Będzie ona czynna przez 7 dni w tygodniu, od 8 do 20. Już od 17 sierpnia można tam też uzyskać pomoc i informacje, związane ze Spisem.
– 16 września wdrożymy również metodę pomocniczą. Do rolników dzwonić będą teleankieterzy z Urzędu Statystycznego w Kielcach. Dodatkowo, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, 1 października wyruszą rachmistrze terenowi - dodaje Agnieszka Piotrowska-Piątek.
– Jeżeli ta sytuacja się pogorszy, jesteśmy w stanie włączyć ich w przeprowadzanie wywiadów telefonicznych - dodaje.
Formularz Powszechnego Spisu Rolnego podzielony jest na 11 działów, dotyczących m. in.:
- użytkowania gruntów
- powierzchni zasiewów
- zwierząt gospodarskich
- sposobów nawożenia
- ochrony roślin
- budynków gospodarskich
- liczby maszyn i urządzeń rolniczych
- aktywności ekonomicznej - pracowników, zatrudnianych w gospodarstwie
- działalności gospodarczej
- struktury dochodów gospodarstwa domowego
- chowu i hodowli ryb
– Nie wszyscy będą musieli jednak odpowiadać na pytania dotyczące wszystkich działów, zależy to od wielkości i rodzaju gospodarstwa. Formularz nie będzie również zawierał pytań, na które uzyskamy odpowiedź z tzw. źródeł administracyjnych, przed rozpoczęciem spisu. Pytamy tylko o te dane, których przed rozpoczęciem spisu nie mieliśmy. Co ważne, odpowiedzi na pytania powinny przedstawiać stan na dzień 1 czerwca 2020 roku – podkreśla Agnieszka Piotrowska-Piątek i dodaje, że zebrane informacje przekazane będą m. in. do Eurostatu i Komisji Europejskiej.
Dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach mówi również o przygotowaniach do Powszechnego Spisu Rolnego – Zainteresowanie naborem rachmistrzów było duże, zgłosiło się prawie 3 kandydatów na jedno miejsce. Zostali oni przeszkoleni metodą e-learningową i zdali na co najmniej 60% internetowy egzamin. W miejscach, gdzie zgłosiło się więcej kandydatów, o zatrudnieniu zadecyduje wynik tego egzaminu. Od 8 czerwca funkcjonują Gminne Biura Spisowe.