Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

ARiMR wesprze producentów zbóż

piątek, 24 maja 2024 12:58 / Autor: Maria Karyś
ARiMR wesprze producentów zbóż
ARiMR wesprze producentów zbóż
Maria Karyś
Maria Karyś

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach rozpoczęła nabór wniosków o pomoc finansową dla producentów rolnych. Rolnicy mają czas do 5 czerwca.

- Podejrzewamy, że tych wniosków może być około dziesięciu tysięcy, wiec sprawność stawiamy jako absolutny priorytet. Przejdziemy na ręczny tryb sterowania pracą biur powiatowych. Już dzisiaj  będą pracowały do godziny 18, w sobotę (1 czerwca)  do godziny 14, a ostatniego dnia naboru, czyli 5 czerwca, do godziny 22. Robimy wszystko, żeby rolnik miał dobrą dostępność. Cały czas chcemy tę sprawność organizacyjną poprawiać – mówi Piotr Żołądek, dyrektor świętokrzyskiego oddziału ARiMR.

Podstawowym kryterium jest termin sprzedaży zboża. Rolnicy, którzy od 1 stycznia do 10 marca br. sprzedali pszenicę otrzymają 10 080 zł na 1 hektar powierzchni upraw. Natomiast producenci żyta, jęczmienia, pszenżyta i mieszanek zbożowych otrzymają wsparcie w kwocie 740 zł. Z kolei od 11 marca do 31 maja otrzymają 1620 zł i 1100 zł.

Dyrektor apeluje, by rolnicy, którzy mają zapasy zboża sprzedali je do końca tego terminu (31 maja).

- Pomoc przysługuje producentom rolnym, którym został nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji  producentów, złożyli wniosek o płatność bezpośrednich w 2023 roku oraz dokonali sprzedaży od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku podmiotom, które zajmują się obrotem, sprzedażą bądź przetwórstwem zbóż – informuje Anna Sułek – Woźniak, koordynująca pracę biur powiatowych.

Mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które biorą udział w naborze powinny dołączyć duplikaty lub kopię faktur potwierdzające sprzedaż zbóż w tym okresie.

W powiecie jędrzejowskim, pińczowskim, opatowskim i kazimierskim jest aktualnie największe zainteresowanie. Obecnie, w drugim dniu naboru, w Biurach Powiatowych przyjęto 832 wnioski.

- Praca przebiega sprawnie, kadra jest profesjonalna, rolnicy mogą liczyć na wszelką pomoc – podkreśla Marian Hnatko, zastępca dyrektora ARiMR w Kielcach.

Wnioski składa się raz, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję. Bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego, listownie (najlepiej listem poleconym) lub za pośrednictwem platformy ePUAP czy usuługi mObywatel na stronie gov.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO