Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Jubileusz u sióstr Norbertanek

poniedziałek, 28 sierpnia 2017 11:21 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kościół przy Klasztorze Sióstr Norbertanek obchodzi 300. rocznicę konsekracji. Z tej okazji w murach zabytku sięgającego XIII wieku odbędzie się konferencja naukowa. Badacze z Lublina, Warszawy czy Krakowa przybliżą tematykę związaną z piśmiennictwem dotyczącym klasztoru czy postaci istotnych na kartach jego historii.

Na konferencję z wystąpieniami pojawią się przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, czy Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. W. Kadłubka w Kielcach. Spotkanie naukowców ma być dopełnieniem obchodów jubileuszu. - Pod wieloma względami klasztor imbramowicki jest bardzo bogaty. Zarówno jeśli chodzi o piśmiennictwo, jak i kontakty z ciekawymi postaciami na przestrzeni wielu wieków – mówi Stanisław Osowski, regionalista i uczestnik Studium Historii Diecezji Kieleckiej.

Klasztor Norbertanek już od XVI wieku słynął z prowadzonej działalności edukacyjnej. W Imbramowicach dziewczęta z rodzin szlachciców i bogatych mieszczan uczyły się pisania, czytania, gry na instrumentach muzycznych czy języków obcych. Początkowo ta działalność nie była regulowana formalnie. - Kształcenie w klasztorze Norbertanek było bardzo dobrze odbierane w rodzinach szlacheckich, także wśród tych z terenu dzisiejszego regionu świętokrzyskiego. Na przykład Szaniawscy, właściciele Sobkowa, posłali na nauki w klasztorze w Imbramowicach swoje dwie córki. Jedna z nich zdecydowała się nawet wstąpić do zakonu – opowiada Stanisław Osowski.

Konferencja naukowa w Imbramowicach odbędzie się w ten wtorek 29 września. Obrady rozpoczną się o godzinie 11.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO