Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Inwestujemy w nowoczesne oświetlenie ledowe!

środa, 15 stycznia 2020 11:51 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dwwadzieścia trzy miliony złotych więcej na wymianę oświetlenia ulic, placów i terenów publicznych w świętokrzyskich gminach na energooszczędne – taką uchwałę podjął Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na ostatnim w 2019 roku posiedzeniu. 

Jak informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, zmodernizowane oświetlenie będzie nowoczesne i ekologiczne.

- Przede wszystkim nowe oprawy będą energooszczędne, a więc zmniejszą się koszty. Ich efektywność jest już sprawdzona – po kilku latach zauważamy, że stopień awaryjności tego oświetlenia jest niski. Używanie tych opraw na pewno wpłynie pozytywnie zarówno na jakość oświetlenia, jak i na budżet – wyjaśnia Skrzydło.

Jedną z gmin, która dostanie więcej pieniędzy na wymianę opraw jest Sitkówka – Nowiny.

- Uzyskaliśmy dofinansowanie na dwa kolejne etapy modernizacji. To ponad pół miliona złotych – te środki pozwolą nam prawie całkowicie wymienić oświetlenie na nowoczesne – wyjaśnia Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka – Nowiny.

- Zrealizowaliśmy już dwa etapy modernizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Zostały nam ostatnie dwa, by całkowicie zamknąć projekt wymiany oświetlenia w gminie. To bardzo ważne, bo nowoczesne oprawy są tańsze, a także dają możliwość sterowania światłem. Możemy zintegrować je z systemami zarządzania – dzięki temu diagnozowanie i usuwanie ewentualnych usterek będzie dużo prostsze. Całej wymiany powinniśmy dokonać do końca tego roku, będzie to w sumie około trzystu punktów oświetleniowych – podsumowuje wójt Nowaczkiewicz.

Jedenaście gmin, które zmodernizują oświetlenie uliczne to: Słupia, Obrazów, Sobków, Skalbmierz, Rytwiany, Nowa Słupia, Wodzisław, Sitkówka – Nowiny, Kielce, Łopuszno oraz Zagnańsk.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO