Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Integracja Niepełnosprawnych w Masłowie

poniedziałek, 04 czerwca 2018 10:42 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

XII Integracyjne Spotkanie Chorych i Niepełnosprawnych  odbyło się na lotnisku w Masłowie. Uczestniczyło w nim setki osób z Kielc i regionu świętokrzyskiego. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, zaś homilię wygłosił ks. Jan Jagiełka, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.

– Chcemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, który 27 lat temu odwiedził nasze miasto, za wszystkich niepełnosprawnych, ale również i za nas. Dużo ludzi angażuje się w nasze spotkanie. Przywożą dzieci dotknięte niepełnosprawnością, ale i obdarzają je uśmiechem, co jest szczególnie cenne. Chciałbym zwrócić jednocześnie uwagę na piękny gest młodzieży, która przystąpi do sakramentu bierzmowania. Wyszli z inicjatywą przekazania pluszaków dla chorych – dodał biskup Marian Florczyk.

Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia o godzinie 11. W swojej homilii, ks. Jan Jagiełka przypomniał słowa św. Jana Pawła II na temat rodziny, które wypowiedział na lotnisku w Masłowie. – Kiedy przywołamy przesłanie papieża Polaka dotyczące rodziny i krzyża, głębiej przeżyjemy wspólnotowy charakter naszego spotkania. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym – mówił ks. Jagiełka. Poruszył także wypowiedź Karola Bieleckiego, który za swoją piękną karierę podziękował Panu Bogu.

W spotkaniu uczestniczyli niepełnosprawni i ich opiekunowi z całego województwa. Wioletta Orłowska, instruktor terapii zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kielcach podkreśla, dlaczego dla środowiska osób dotkniętych niepełnosprawnością tego typu spotkania są niezwykle ważne. – Spotykamy się tutaj od lat. Uczymy naszych podopiecznych jak ważne są takie autorytety jak św. Jan Paweł II. To też okazja do wymiany poglądów i wspólnej zabawy – tłumaczyła Wioletta Orłowska.

Po Mszy Świętej przyszedł czas na część artystyczną i integrację.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO