Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Innowacyjne zabiegi w starachowickim szpitalu

piątek, 21 czerwca 2024 09:50 / Autor: Maria Karyś
Innowacyjne zabiegi w starachowickim szpitalu
Innowacyjne zabiegi w starachowickim szpitalu
Maria Karyś
Maria Karyś

Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna tętnic, cechująca się tworzeniem charakterystycznych zmian w ich ścianie – blaszek miażdżycowych. Rozwija się podstępnie przez wiele lat i stanowi przyczynę chorób sercowo-naczyniowych (np. zawału serca). Specjaliści ze szpitala w Starachowicach podjęli próbę innowacyjnej operacji u chorych.

- Nasz zespół kardiologów interwencyjnych przeprowadził trzy niezwykle trudne zabiegi angioplastyki wieńcowej. Wykonano je u pacjentów o bardzo trudnej anatomii zwężeń z licznymi zwapnieniami, którzy z powodów anatomicznych nie mogli zostać poddani aterektomii rotacyjnej (rotablacji) tj. przewiercaniu zwapnionych blaszek miażdżycowych. Jedyną szansą na poprawę ich stanu zdrowia było wykorzystanie urządzenia stosowanego od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, a teraz w Europie – informuje Małgorzata Kałuża, rzecznik PZOZ Starachowice.

 Specjalistyczny sprzęt pozwolił na przywrócenie prawidłowego obiegu krwi do serca, dzięki redukcji silnie uwapnionych blaszek miażdżycowych z przewężeniami o szerokiej średnicy.

- W przypadku aterektomii orbitalnej, zabieg angioplastyki wieńcowej wyglądał nieco inaczej niż klasyczna rotablacja. Częścią roboczą urządzenia nie było wiertło, a tzw. korona o średnicy 1,25 mm powleczona diamentowymi opiłkami wielkości 4-5 mikronów, która obracała się z wielką prędkością w świetle naczynia jak po orbicie (stąd nazwa), krusząc i ścierając zwapnienia. Następnie naczynie można było bez przeszkód poszerzyć balonikiem i wszczepić stent. Dzięki wykorzystaniu tej technologii, skutecznie poszerzono naczynia i przywrócono prawidłowe ukrwienie serca u pacjentów poddanych zabiegowi – wyjaśnia rzecznik.

Pacjenci czują się dobrze. Nie wystąpiły żadne komplikacje. Dzięki udanym operacjom, szpital zdecydował się na zakup nowego sprzętu, a tym samym poszerzenia metod leczenia pacjenta z zaawansowaną chorobą wieńcową.

Miażdżyca jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.

                                                                                                        

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO