Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Informacja o kwarantannie lub izolacji na Internetowym Koncie Pacjenta

środa, 21 października 2020 12:28 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Informacja o tym, czy pacjent jest na kwarantannie lub izolacji domowej jest już dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. Można ją pobrać w postaci podpisanego dokumentu i np. przekazać pracodawcy. To kolejne z rozwiązań e-zdrowia, które ma ułatwić funkcjonowanie w czasie pandemii.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła.

– Dzięki tej platformie bez wychodzenia z domu można odebrać e-receptę czy e-skierowanie, sprawdzić dawkowanie przepisanego leku, wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej czy złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – wymienia Beata Szczepanek.

Od drugiej połowy lipca na Internetowym Koncie Pacjenta znajdują się wyniki testów na koronawirusa finansowanych ze środków publicznych. – Teraz natomiast pojawiła się nowa usługa: informacja o tym, że na pacjenta nałożono kwarantannę lub izolację domową, oraz na jaki okres. Przypomnijmy, że lekarz może przedłużyć izolację domową z uwagi na stan zdrowia pacjenta. Jeżeli ktoś nie posługuje się komputerem, np. seniorzy,  zachęcam, aby zaangażować członków rodzin do  logowania się na IKP, zarówno ze względów bezpieczeństwa jak i wygody – informuje Beata Szczepanek.

Oprócz tego pacjent może pobrać dokument z elektronicznym podpisem, potwierdzający kwarantannę lub izolację domową, a następnie wysłać go np. mailem do pracodawcy.

Na Internetowe Konto Pacjenta należy się logować poprzez stronę pacjent.gov.pl.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO