Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Grypa zniknęła w czasie pandemi koronawirusa?

poniedziałek, 24 stycznia 2022 12:48 / Autor: Magdalena Nowak
Grypa zniknęła w czasie pandemi koronawirusa?
Grypa zniknęła w czasie pandemi koronawirusa?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W ciągu ostatniego pół roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała zdecydowanie mniej zachorowań na grypę, niż w analogicznych okresach ubiegłych lat.

– W ciągu ostatnich miesięcy mamy dużo mniej zachorowań na grypę niż w latach ubiegłych. W ostatnim tygodniu w całym województwie zachorowało 1005 osób. Od 1 września do 15 stycznia mieliśmy średnią zapadalność w granicach 10 na 100 tys.  mieszkańców, w ubiegłych latach w tym samym okresie było to blisko 100 zachorowań na 100 tys. Trudno określić dlaczego odnotowaliśmy spadek, może to być wynik tego, że osoby chore nie zgłaszają się do lekarzy, tylko próbują  leczyć się  na własną rękę  – mówi Jarosław Ciura, świętokrzyski państwowy inspektor sanitarny.

– To, że cały czas mówi się o koronawirusie  nie znaczy, że nie ma innych chorób górnego układu oddechowego – grypy czy grypopodobnych. Musimy być wyczuleni i nie możemy tego bagatelizować, bo powikłania pogrypowe również bywają poważne – dodaje inspektor sanitarny.

Sanepid ostrzega przed samodzielnym różnicowaniem grypy i zakażeń SARS-COV-2. W przypadku wystąpienia objawów ze strony dróg oddechowych, szczególnie w sytuacji trwającej epidemii zakażeń SARS-COV-2 należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania diagnostyczne w celu potwierdzenia lub wykluczenia czynnika etiologicznego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO