Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Gmina Bałtów rozszerza współpracę z WFOŚ w Kielcach. Mieszkańcy będą oszczędzać wodę

środa, 29 lipca 2020 16:39 / Autor: Beata Kwieczko
Gmina Bałtów rozszerza współpracę z WFOŚ w Kielcach. Mieszkańcy będą oszczędzać wodę
Gmina Bałtów rozszerza współpracę z WFOŚ w Kielcach. Mieszkańcy będą oszczędzać wodę
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Urzędzie Gminy w Bałtowie powstał punkt konsultacyjno-informacyjny dotyczący programu "Moja woda", który od lipca realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Dzięki niemu mieszkańcy gminy uzyskają pomoc w wypełnieniu wniosków o dopłaty do instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe.

Program "Moja woda" jest realizowany od 1 lipca i do tej pory do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach wpłynęło pół tysiąca wniosków na kwotę prawie dwóch milionów złotych.

– Mieszkańcy indywidualni mogą w ramach programu otrzymać pięć tysięcy złotych dotacji do zbiorników na wodę deszczową o minimalnej wielkości dwa metry sześcienne, oczek wodnych, jak również całej instalacji rozprowadzającej wodę na terenie działki – mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Do tej pory osoby zainteresowane mogły składać wnioski w siedzibie WFOŚ w Kielcach. Teraz wypełnią je również w Urzędzie Gminy w Bałtowie, skąd te trafią do Kielc.

– Staramy się, żeby z tego programu skorzystało jak najwięcej mieszkańców naszego województwa, bo oszczędzamy wodę, ale i pieniądze. Nasz pracownik przeprowadził już odpowiednie szkolenie pracownika Urzędu i teraz gmina będzie oferowała pomoc mieszkańcom nie tylko Bałtowa, ale i gmin ościennych – dodaje prezes Gliwiński.

Wójt Bałtowa Hubert Żądło informuje, że gmina współpracuje z Funduszem w Kielcach od ubiegłego roku. Wówczas powstał podobny punkt dotyczący programu "Czyste powietrze".

– Wszyscy borykamy się z problemem suszy. Mamy chwilowe duże opady atmosferyczne, po czym następuje ich odpływ, dlatego powinniśmy gospodarować wodą, aby ją zatrzymywać – stwierdza wójt Bałtowa.

– Dodatkowo, w niewielkiej odległości od nas znajduje się cementownia Ożarów, która prowadzi działalność wydobywczą, co powoduje również obniżenie poziomu wód gruntowych. Dlatego każde zebranie wody jest bardzo korzystne, bo z jednej strony umożliwi to należyte wykorzystanie tej wody i poprawę mikroklimatu, a do tego również obniży koszty zużywania wody przez mieszkańców z wodociągów gminnych. Oprócz tego, poprawi się też wizerunek miejscowości, bo nie są to tylko zbiorniki podziemne, ale np. oczka wodne, które cieszą się dużym zainteresowaniem – tłumaczy wójt.

Podobne zdanie ma na ten temat senator Jarosław Rusiecki z PiS.

– Umiejętne zagospodarowanie wody pozwala oszczędzać pieniądze w gospodarstwach domowych. Podobnie jest z programem "Czyste powietrze" – zauważa.

Poseł PiS Andrzej Kryj twierdzi, że Bałtów jest modelowym przykładem współpracy z Funduszem.

– Władzom gminy zależy na tym, aby mieszkańcy mieli jak najlepszy dostęp do informacji i możliwość złożenia wniosku, bo program jest bardzo korzystny. Do tej pory mieszkańcy, którzy do tej pory często korzystali z wody z sieci do podlewania swoich ogródków musieli za to płacić, a kiedy była susza, nie mogli tego robić. Teraz będą dysponować swoją własną wodą, przez co zaoszczędzą pieniądze – wyjaśnia poseł Kryj.

Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mogą zdobyć informacje na temat programów realizowanych przez WFOŚ w punktach informacyjnych w gminach Bałtów i Kunów. Nowy punkt mieści się w Urzędzie Gminy w pokoju numer 13. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15.

Budżet programu "Moja woda" dla całego kraju wynosi sto milionów złotych. Województwo świętokrzyskie otrzymało cztery miliony złotych. Program będzie realizowany do 2024 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO