REGION
Gazowe perspektywy świętokrzyskiego
Na 102 gminy w województwie świętokrzyskim 62 są zgazyfikowane. Liczba ta w ciągu najbliższych kilku lat może znacząco wzrosnąć, ponieważ Polska Spółka Gazownictwa Planuje do 2022 roku przeprowadzić kilka wielkich inwestycji.
260 milionów złotych to kwota, na jaką Polska Spółka Gazownictwa przeprowadzi inwestycje związane z remontem i budową sieci gazowniczych na terenie województwa świętokrzyskiego. Jak mówi Jarosław Wróbel, prezes PSG, pozwoli to do naszego regionu przyciągnąć przede wszystkim inwestorów. - Przebudujemy gazociąg relacji Romanów-Lubienia i Parszów-Bliżyn. Mam y wplanach też dwa zadania strategiczne. To przebudowa gazociągu relacji Sandomierz-Ostrowiec Świętokrzyski oraz Lubienia-Parszów-Kielce i budowa odcinku Mójcza-Masłów. Dzięki temu damy możliwość uruchomienia potencjału rozwoju gospodarczego dla regionu - prognozuje Jarosław Wróbel.
Dla rozwoju województwa ważna jest jednak nie tylko obecność inwestorów, ale i możliwość tworzenia przyłączy gazowych u zwykłych mieszkańców. - Udajemy się w tej chwili na rozmowy do gmin, w których mamy białe plamy na mapie sieci oraz tam, gdzie pokrycie jest tylko częściowe. Stawiamy zwłaszcza na rozwój i budowę stacji regazyfikacji, czyli takich, do których gaz jest dostarczany cysternami - informuje Radosław Słoniewski, dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach.
Dla osób zamieszkujących mniejsze miejscowości bardzo ważny jest też dostęp do placówki, w której można dopełnić formalności związanych z utworzeniem przyłącza. Dotychczas problem z tym mieli na przykład mieszkańcy Końskich, obsługiwani przez Gazownię w Skarżysku-Kamiennej. W ich mieście od dziś działa jej placówka terenowa.
https://emkielce.pl/region/gazowe-perspektywy-swietokrzyskiego#sigProGalleria23b0ef07e9