Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[FOTO] Tysiąc litrów krwi od terytorialsów

czwartek, 09 kwietnia 2020 09:40 / Autor: Michał Łosiak
Fot. WOT
Michał Łosiak

Tysiąc litrów krwi oddali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i podchorążowie akademii wojskowych w ramach operacji „Odporna Wiosna”. W akcję włączyli się również świętokrzyscy terytorialsi.

Impulsem do rozpoczęcia akcji wśród żołnierzy był spadek liczby krwiodawców związany z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie obniżenie poziomu zapasów krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Akcja nabrała tempa i ogólnokrajowego charakteru wraz z rozpoczęciem operacji przeciwkryzysowej Wojsk Obrony Terytorialnej o kryptonimie "Odporna Wiosna". W pierwszych dniach udział w akcji krwiodawstwa zadeklarowało około tysiąc żołnierzy i podchorążych. Miało się to przerodzić w zasilenie systemu ratowania życia około pięciuset litrami krwi. Wzmożona akcja honorowego krwiodawstwa osiągnęła bezprecedensową skalę. W ciągu miesiąca naszych działań do banków krwi trafiło ponad tysiąc litrów krwi od niespełna dwóch i pół tysiąca dawców – mówi st. szer. Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W akcję włączyli się również świętokrzyscy terytorialsi. Pięćdziesięciu dwóch z nich oddało łącznie 34 litry krwi.

Nie jest to pierwsza akcja krwiodawstwa wśród terytorialsów. Od kilku lat prowadzą oni zbiórkę pod hasłem „Krwioobieg Terytorialsa”.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO