Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] Nasi uczniowie spotkali się z astronautą

poniedziałek, 05 czerwca 2023 15:46 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Nasi uczniowie spotkali się z astronautą
[FOTO] Nasi uczniowie spotkali się z astronautą
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Warsztaty, pokazy, doświadczenie oraz wykład polskiego astronauty – tak wyglądało naukowe wydarzenie „Atomy wiedzy”. Wzięły w nim udział setki uczniów z naszego regionu

Impreza odbyła się w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Jej głównym punktem było spotkanie ze Sławoszem Uznańskim, polskim astronautą. Organizatorzy do ostatnich chwil nie wiedzieli, czy specjalny gość zdoła dotrzeć, czy będzie musiał opowiedzieć o swoich dokonaniach zdalnie. Ku uciesze zarówno pedagogów, jak i uczniów, spełnił się pierwszy scenariusz.

– Dla mnie to jest zawsze niesamowite, uwielbiam rozmawiać z młodymi ludźmi. Od dziecka, od szkoły podstawowej zaczyna się cała inspiracja. Myślę, że ważne jest przekazywanie tego zainteresowania kosmosem, gwiazdami oraz technologią. Cieszę się, że udało mi się jednak pojawić, ponieważ zarażanie pasją innych, a szczególnie tych najmłodszych, to dla mnie priorytet – zaznacza Uznański.

Nie zabrakło łazika marsjańskiego, wystawy NASA oraz eksperymentów. 

– Działo się bardzo dużo, a we mnie nadal są spore emocje. Ciszę się przede wszystkim, że nasz specjalny gość się pojawił, co podniosło rangę spotkania. Widziałam młodzież, która się angażowała się, pytała, a do tego dobrze bawiła. Myślę, że takie doświadczenia budzą w nich jeszcze większą ciekawość świata  – opowiada Magdalena Słoma, nauczyciel fizyki i koordynatorka wydarzenia.

Wzięło w nim udział ponad 200 uczniów z pięciu szkół. Jan Chrobot, uczeń ósmej klasy ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach oprócz spotkania z astronautą zapamiętał jeden z eksperymentów.

– Było bardzo fajnie i dowiedziałem się trochę o fizyce. Ciekawy był ten eksperyment z ciekłym azotem. Pani włożyła do niego balon, a on się zmniejszył, a po wyjęciu wrócił jednak do swoich rozmiarów. To dlatego, że powietrze w środku się sprężyło – mówi Janek.

Podczas spotkania, Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne podpisało umowę patronacką z V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO