Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ferie za pasem. NFZ przypomina o karcie EKUZ

wtorek, 24 stycznia 2023 12:21 / Autor: Aleksandra Rękas
Ferie za pasem.  NFZ przypomina o karcie EKUZ
Ferie za pasem.  NFZ przypomina o karcie EKUZ
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Przed nami ferie zimowe, część mieszkańców regionu planuje spędzić je za granicą. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o wyrobieniu karty EKUZ. W razie wypadku, pozwoli ona na bezpłatne leczenie.

Jak przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, karta EKUZ potwierdza prawo do leczenia w krajach UE lub EFTA.

- Pomoc uzyskuje się wyłącznie w placówkach  publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Jest ona ważna również w Wielkiej Brytanii, na Azorach i Maderze, Majorce i Wyspach Kanaryjskich – wylicza.

Karta nie obowiązuje z kolei na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie. Mogą otrzymać osoby ubezpieczone, a także te które nie są ubezpieczone ale mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).

-  EKUZ gwarantuje nam leczenie w sytuacjach niezbędnych, nagłego zachorowania, nie obejmuje leczenia planowego – uzupełnia Beata Szczepanek.

Kartę EKUZ można wyrobić w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, czy za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Karta jest bezpłatna.

Jeśli będziemy potrzebować lekarza podczas wypoczynku w Polsce, pomocny może być link: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/. Znajdziemy tam adresy przychodni, szpitali, punktów zaopatrzenia oraz miejsc, w których świadczona jest nagła pomoc doraźna.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO