REGION
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - ŚCO zaprasza na badania
W dniach 18-24 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W związku z nim Świętokrzyskie Centrum Onkologii z zaprasza panie w wieku 25 – 59 lat do skorzystania z bezpłatnej diagnostyki cytologicznej.
– Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjentki. Wykonane w odpowiednim momencie może uratować kobiecie życie, ponieważ rak szyjki macicy nie daje na wczesnym etapie żadnych objawów – podkreśla dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.
– Dzięki cytologii możemy wykryć nowotwór w stadium przedinwazyjnym i zaoferować pacjentce pełne leczenie. Najważniejsze jest, aby w porę zauważyć wszelkie nieprawidłowe zmiany w nabłonku szyjki macicy. Cytologia pozwala też stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy – dodaje specjalista.
Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO, zgodnie z Programem Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy cytologię należy wykonywać co trzy lata. – Mimo pandemii zachęcamy do profilaktyki, jesteśmy w stanie zapewnić bardzo bezpieczne badanie. Można rejestrować się na nie za pomocą infolinii 609 99 00 33, na konkretną godzinę, po to, aby uniknąć kolejek. Oczywiście obowiązują maseczki, zachowanie odległości i reżim sanitarny. Po każdym badaniu fotel ginekologiczny jest odkażany, używane są jednorazowe zestawy, czyli plastikowy wziernik i sylikonowa szczoteczka – podkreśla rzecznik lecznicy. – W ramach jednej wizyty pacjentki będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę – dodaje rzecznik.
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała w całej Polsce spadek zgłaszalności na badania profilaktyczne. - Obecnie średnia zgłaszalność na cytologię wynosi w Polsce 13,92 procent. W województwie świętokrzyskim ciągle jeszcze utrzymuje się wysoko, na poziomie 19,82 procent - wyjaśnia dr Leszek Smorąg. W 2019 roku badanie cytologiczne wykonywało ponad 22procent mieszkanek województwa świętokrzyskiego. – Efekty pandemii będą widoczne dopiero w latach późniejszych, ale już teraz zauważamy, że chorzy trafiają do nas w trzecim a nawet czwartym stadium zaawansowania choroby nowotworowej – mówi ginekolog onkolog.
Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewni bezpłatny transport na badanie jedynie pacjentkom, które ze względu na swoją niepełnosprawność mają utrudniony dostęp do diagnostyki cytologicznej.