Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Epidemia koronawirusa wyzwaniem dla świętokrzyskiej "Solidarności"

środa, 29 kwietnia 2020 09:28 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Świętokrzyska "Solidarność" uczci Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Uroczystości odbędą się w Sanktuarium Świętego Józefa Robotnika w Kielcach, jednak ze względu na pandemię koronawirusa w tegorocznej pielgrzymce weźmie udział symboliczna reprezentacja związkowców.

Przedstawiciele Świętokrzyskiej "Solidarności" będą pielgrzymować do Świętego Józefa po raz piętnasty. O godzinie 11 w Sanktuarium Świętego Józefa Robotnika w Kielcach odprawiona zostanie uroczysta Msza święta w intencji świata pracy i Ojczyzny, a także o Boże Miłosierdzie i odwrócenie epidemii koronawirusa.

Z okazji święta Waldemar Bartosz, przewodniczący zarządu regionu świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", napisał specjalne przesłanie. Wspomina w nim o masowych wystąpieniach robotników w Chicago w 1886 roku, którzy domagali się ośmiogodzinnego dnia pracy i godziwych zarobków.

"Od tamtego czasu dzień ten stanowi moment namysłu nad aktualnymi i przyszłymi problemami jakie dotykają pracowników. Tak było na ziemiach polskich pod trzema zaborami, kiedy już w 1890 roku w Warszawie, Łodzi, Lwowie i innych ośrodkach na ulice miast wyszli robotnicy w obronie swoich praw oraz domagając się wolnej i sprawiedliwej Polski. Tradycje te robotnicy kontynuowali w wolnej, ale też mającej problemy społeczne – II Rzeczpospolitej. Okres PRL-u to czas bardziej lub mniej represyjnej dyktatury, kiedy obchody 1 Maja przerodziły się w galówkę ku czci komunistów" - pisze  Waldemar Bartosz.

Zwraca też uwagę, że powstanie NSZZ "Solidarność" w 1980 roku to czas przywracania właściwego znaczenie Świętu 1 Maja. "Co roku w świątyniach i w miejscach publicznych mówiliśmy o problemach i nadziejach polskiego świata pracy. Obecnie, w 2020 roku, w którym epidemia koronawirusa zamroziła szerokie obszary życia społecznego zjawisko to rodzi także problemy gospodarcze a poprzez to również społeczne. NSZZ "Solidarność" traktuje to jako wyzwanie. Dbałość o porozumienia z pracodawcami ograniczające ewentualną skalę bezrobocia – to najważniejsze i aktualne zadanie. Również zdecydowanie domagamy się znaczącego podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych, widząc, że skala bezrobocia stopniowo rośnie".

Przewodniczący Świętokrzyskiej "Solidarności" podkreśla, że najważniejszym zadaniem związku jest troska o bezpieczeństwo zdrowotne i socjalne. "Tutaj NSZZ "Solidarność" w działaniach na rzecz owego bezpieczeństwa jest i będzie nadal obecna. Przeżywane trudności jasno pokazują realną wartość tworzenia związków zawodowych. Jest to też czas na samoorganizację właśnie po to, aby działania ograniczające skutki epidemii nie były podejmowane kosztem pracowników i spraw socjalnych całego społeczeństwa" - zaznacza w przesłaniu.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO