Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

E-skierowania bardzo popularne. Jak z nich skorzystać?

poniedziałek, 15 lutego 2021 11:18 / Autor: Magdalena Nowak
E-skierowania bardzo popularne. Jak z nich skorzystać?
E-skierowania bardzo popularne. Jak z nich skorzystać?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od 8 stycznia tradycyjne papierowe skierowania zostały zastąpione elektronicznymi. Do tej pory w województwie świętokrzyskim medycy wystawili blisko 200 tysięcy e-skierowań. Dokumenty w nowej formie wystawia w naszym regionie 75,1 procent wszystkich placówek medycznych. To więcej niż średnia ogólnopolska, która wynosi 74 procent.

W pierwszym miesiącu funkcjonowania e-skierowań, w województwie świętokrzyskim wystawiało je 287 medyków w 382 placówkach.  

– Najczęściej są one wystawiane do poradni okulistycznej, urazowo-ortopedycznej oraz chirurgii ogólnej, otolaryngologicznej i neurologicznej. Jest to kolejny etap procesu e-zdrowia i kolejny etap, kiedy pewne czynności związane z naszym leczeniem ulegają skróceniu. E-skierowanie może być wystawione nawet podczas konsultacji telefonicznej – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

– Jest ono bardzo podobne do e-recepty, ma postać smsa z czterocyfrowym kodem albo maila, na który przychodzi załącznik w formie pliku PDF. Do korzystania z tych udogodnień potrzebne jest jednak Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli ktoś w ogóle nie posługuje się internetem, może otrzymać wydrukowany kod, który razem z naszym numerem PESEL stanowi e-skierowanie – podkreśla Beata Szczepanek.

- Dzięki dokumentowi w formie elektronicznej możemy zarejestrować się tylko w jednej poradni, więc nie tworzą się sztuczne kolejki do specjalistów. Jeśli już po zarejestrowaniu e-skierowania, pacjent znajdzie bardziej dogodny termin wizyty w innej placówce, musi je wycofać w pierwotnie wybranym miejscu.  Można to również zrobić telefonicznie. Dopiero gdy e-skierowanie wróci do statusu „wystawione”, można zarejestrować je w innym podmiocie – dodaje Szczepanek.

– Co ważne, e-skierowania są obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,  leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu – wymienia rzecznik.

Na pozostałe świadczenia medyczne, np. leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, szpitalu psychiatrycznym, logopedię czy rehabilitację, skierowania są wystawiane na dotychczasowych zasadach, czyli w postaci papierowej. Nadal nie są one wymagane w żadnej formie, jeśli chcemy udać się do psychiatry, ginekologa czy dentysty.

W całej Polsce w pierwszym miesiącu obowiązywania e-skierowań w postaci elektronicznej lekarze wystawili ich blisko 2,5 miliona. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tyięcy tych elektronicznych dokumentów.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO