Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Łatwiej ze skierowaniami do sanatorium

wtorek, 21 marca 2023 13:06 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Łatwiej ze skierowaniami do sanatorium
Łatwiej ze skierowaniami do sanatorium
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Lekarze mogą już wystawiać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową w postaci elektronicznej. Ma to usprawnić proces obsługi pacjentów.

Do tej pory skierowania do sanatorium były wydawane tylko w formie papierowej. Teraz ma się to zmienić.

- Wprowadzenie e-skierowań pozwoli uniknąć czasochłonnej czynności ręcznego wypełniania druku i wysyłki skierowania do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. A to wszystko znacznie usprawni proces obsługi pacjentów – podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- Przede wszystkim skróci proces wystawiania skierowania, zniweluje ryzyko zagubienia wersji papierowej lub trudności w odczytaniu takiego druku, wykluczy też ryzyko niewywiązania się z 30-dniowego terminu przesłania skierowania do właściwego oddziału NFZ, a ponadto pozwoli pacjentowi na sprawdzenie historii swoich e-skierowań na Internetowym Koncie Pacjenta, w zakładce „skierowania” i w aplikacji mojeIKP, w zakładce „e-zdrowie”- uzupełnia rzecznik.

Po wystawieniu przez lekarza e-skierowania do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do właściwego oddziału NFZ. Tam rozpatrzy je  lekarz - specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej (specjalista od leczenia uzdrowiskowego). Jeśli je zatwierdzi, pacjent otrzyma informację, jaki numer otrzymało jego skierowanie, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania.

 - Chcemy dodać, że jeszcze do 30 czerwca te skierowania będą stosowane zamiennie. To lekarz zdecyduje czy wystawi je w formie elektronicznej, czy papierowej – dodaje Beata Szczepanek.

 Po 30 czerwca skierowania papierowe będą wystawiane tylko w dwóch wyjątkowych sytuacjach.

- Tak będzie, gdy skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową będzie musiało być zrealizowane przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego poza granicami kraju. Papierowe skierowania będą wystawiane także w przypadku, kiedy warunki organizacyjno-techniczne, w tym brak dostępu do systemu teleinformatycznego, uniemożliwią wystawienie i prowadzenie skierowania w postaci elektronicznej – wyjaśnia Szczepanek.  

Obecnie elektroniczne skierowania wystawiane są niemal na wszystkie świadczenia, od porady lekarskiej, przez badania, po leczenie szpitalne. Wszystkie zaraz po wystawieniu są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO