REGION
Duże zainteresowanie programem "Profilaktyka 40 plus"
Już od blisko miesiąca działa program „Profilaktyka 40 plus”. Jak potwierdzają przedstawiciele jednostek, w których projekt jest realizowany, cieszy się on dużym zainteresowaniem.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że znacznie spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Właśnie dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć schorzenie bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
Przychodnie, które realizują program „Profilaktyka 40 plus” podkreślają, że cieszy się on sporym zainteresowaniem. – Nie narzekamy na zainteresowanie, bardzo dużo osób dopytuje o szczegóły realizacji pakietu badań. Na ten moment mamy zapisanych pacjentów do końca sierpnia i cały czas przybywa chętnych – mówi Michał Bator, dyrektor Centrum Medycznego Zdrowie.
Podobnie jest w innych placówkach. – Zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże. Mamy dwie grupy pacjentów – jedni są dobrze zorientowani jakie badania obejmuje program, inni nie wiedzą na jego temat nic, ale służmy oczywiście wsparciem. Osoby starsze mają czasami problem z pobraniem skierowania z Internetowego Konta Pacjenta, ale wtedy z pomocą przychodzi infolinia i problem rozwiązany – mówi przedstawicielka przychodni Meduniv w Kielcach.
– Pacjenci dzwonią dopytują i zapisują się. Chętnych jest sporo, ale jeszcze nie na tyle, żeby tworzyły się duże kolejki. Warto więc skorzystać z badań teraz w sezonie urlopowym, czas oczekiwania to dwa czy trzy dni – mówi przedstawicielka przychodni Intercard w Pińczowie.
Każdy, kto ma 40 lat lub więcej w ramach programu otrzymuje jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. Pakiet dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy oraz krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty PSA. W pakiecie wspólnym jest natomiast: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocenę miarowości rytmu serca.
Listę placówek, które realizują badania w ramach programu „Profilaktyka 40 plus” można znaleźć na stronach: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne lub https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania. Na ten monet w województwie świętokrzyskim jest 18 miejsc, gdzie zbadamy się w ramach programu. Będzie ich jednak przybywać, ponieważ przychodnie cały czas mogą składać do NFZ dokumenty kwalifikujące do wzięcia udziału w projekcie.