REGION
Czy warto zaszczepić dziecko przeciw Covid-19?
Już można zapisywać na szczepienia przeciw Covid-19 dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia. Skierowanie - tak jak w przypadku dorosłych – rodzice znajdą na Internetowym Koncie Pacjenta. U dzieci w większości przypadków przebieg choroby Covid-19 jest łagodny, czy warto zatem zapisywać swoją pociechę na szczepienie?
Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków zatwierdziła pod koniec maja. W przypadku osób niepełnoletnich na przyjęcie preparatu zgodę musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny. Jego obecność jest również konieczna przy samym szczepieniu.
– Nie ma logicznego wyjaśnienia tego, żeby dzieci się nie szczepiły. Co prawda chorują one często bezobjawowo ale mogą mieć powikłania w postaci PIMS czyli zespołu pocovidowego, co w kilkudziesięciu przypadkach w naszym kraju skończyło się bardzo źle. Kolejna sprawa to fakt, że dzieci przenoszą wirusa na rodziców czy dziadków, czyli są źródłem zakażenia i utrudniają walkę z pandemią – mówi Wojciech Przybylski, konsultant wojewódzki do spraw zdrowia publicznego.
PIMS występuje najczęściej u dzieci w wieku 5-9 lat. – Charakteryzuje się tym, że przez kilka dni może występować wysoka gorączka – 38,5 stopnia i wyższa o nieznanej etiologii. Pojawiają się także zmiany na skórze o charakterze wysypek, karminowy język, mogą wystąpić obrzęki stawów. U dziecka, które przechodzi PIMS możliwe są praktycznie wszystkie objawy. Często doskwiera również kaszel, katar, biegunka czy zaburzenia układu nerwowego, a przyczyną tego jest reakcja immunologiczna na koronawirusa. Najcięższe powikłania to te związane z układem krążenia. Może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, a przy powikłaniach, do tętniaka na tętnicach wieńcowych. To dość niebezpieczny zespół, dlatego jeśli szybko postawimy diagnozę, jest bardzo duża szansa, że leczenie zakończy się sukcesem – dodaje specjalista.
Dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia mogą zapisywać się na szczepienia w taki sam sposób jak dorośli: przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłają SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści SzczepimySię oraz poprzez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl.