Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

20 lat województwa świętokrzyskiego

wtorek, 29 maja 2018 14:29 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Województwo świętokrzyskie powstało 20 lat temu. Z tej okazji władze samorządowe zorganizowały szereg imprez, na które dziś zaprosiły wszystkich mieszkańców regionu.

Nasze województwo nie ma długiej historii, ale początki jego powstania były dość burzliwe. Nawiązał do nich Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Świętokrzyscy górale obronili swoją niezależność i dzięki temu możemy dziś sami o sobie decydować. To bardzo ważne – mówił marszałek Jarubas.

Centralnym punktem uroczystości będzie uroczysta Gala, która odbędzie się 5 czerwca w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Będzie to czas podsumowań i rozdania nagród w konkursie wiedzy o województwie świętokrzyskim. Podczas gali radni z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbiorą swoje powołania. Wręczone zostaną Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego. Zaproszono na nią m.in. członków Ruchu Obrony Regionu Staropolskiego, radnych Województwa pięciu kadencji, przedstawicieli sąsiednich samorządów regionalnych. W uroczystości weźmie udział Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski.

Oprócz oficjalnych obchodów zaplanowano szereg wydarzeń artystycznych. „Świętokrzyskie w kadrze” – to nazwa I Świętokrzyskiego Spotkania Filmowego, które będzie miało miejsce od 5 do 7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury. 8 czerwca o godzinie 20.30. w Parku Miejskim w Kielcach będziemy mogli zobaczyć spektakl „Cyrograf na kanwie legend świętokrzyskich” w reżyserii Dawida Żłobińskiego, a podczas wielkiej gali Euro BENEFIS 2018 w WDK-u wystąpi Andrzej Rosiewicz.

Nie zabraknie wydarzeń dla miłośników sportu i dobrej kuchni. XVIII edycja ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zakończy się w Parku Miejskim 10 czerwca o godzinie 11, zaś bieg z okazji 20-lecia województwa świętokrzyskiego rozpocznie się 6 czerwca przy stadionie lekkoatletycznym przy ul. Leszka Drogosza w Kielcach.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO