Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Szansa na zawód z OHP

sobota, 14 czerwca 2014 11:41 / Autor: Katarzyna Bernat
Szansa na zawód z OHP
Szansa na zawód z OHP
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Nie wszyscy młodzi ludzie muszą być naukowcami i osiągać znakomite wyniki w nauce. Mogą za to świetnie sprawdzać się w pracach manualnych, zyskać fach i zostać wysokiej klasy specjalistą.

Często młody człowiek potrzebuje tylko odpowiedniego ukierunkowania i roztoczenia przed nim różnych możliwości. To główne zadania Ochotniczego Hufca Pracy.

Obecnie trwa rekrutacja do świętokrzyskiego OHP. Objęta jest nią młodzież posiadająca opóźnienie edukacyjne, mająca problemy z realizacją obowiązku szkolnego. W tym zakresie Hufce starają się wyrównywać szanse młodych ludzi znajdujących się w gorszej od rówieśników sytuacji społeczno-ekonomicznej, w szczególności pochodzących z obszarów wiejskich oraz dotkniętych ubóstwem.

- To chłopcy i dziewczęta, którzy wypadli z systemu oświaty. Często bywają zagubieni, co nie znaczy, że gorsi. Mogą mieć problem z przyswajaniem materiału ogólnego, ale na przykład są świetni manualnie. Trafiają do szkół zawodowych, które przygotowują ich do konkretnej pracy. Dla części z nich nie oznacza to jednak zakończenia ścieżki edukacyjnej, bo spore grono naszych absolwentów trafia na studia wyższe - wyjaśnia Renata Wicha, zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP.

OHP nie jest organem prowadzącym szkoły. Ta instytucja wspomaga zdobywanie wykształcenia ogólnego i zawodowego. Swoją ofertę kieruje do tych, którzy z różnych przyczyn chcą kontynuować naukę szkolną, łącząc ją z pracą zarobkową. Dlatego najpierw młodzi ludzie trafiają do doradcy zawodowego, a on ustala mocne i słabe strony ucznia. Poznaje go. – Tej młodzieży nikt wcześniej nawet nie wysłuchał uważnie. Dlatego duży nacisk kładziemy na wychowanie. Nie chcemy zastępować rodziców, ale pokazujemy, jak można żyć inaczej. Organizujemy także czas wolny – mamy imprezy sportowo-rekreacyjne, wycieczki, odpowiednie programy edukacyjne – podkreśla Wicha. Najbardziej potrzebujący przyjmowani są do jednostek stacjonarnych, w których mają zapewnioną bezpłatną, całodobową opiekę wychowawczą, zakwaterowanie i pełne wyżywienie.

OHP w Kielcach zaprasza młodzież w wieku 15 – 18 lat do nauki w gimnazjum z klasami przysposabiającymi do pracy oraz w zasadniczej szkole zawodowej. Stworzono tam warunki do uzupełnienia wykształcenia oraz zdobycia kwalifikacji w zawodach deficytowych, gwarantujących zatrudnienie. Kandydaci do Hufców otrzymują szeroką ofertę zawodową oraz możliwość zawarcia umowy o pracę za wynagrodzeniem.

- Są zawody, na które nie ma już większego zapotrzebowania. Młodzi nie chcą pracować jako krawcowe, ale dużym zainteresowaniem cieszy się w dalszym ciągu rękodzielnictwo, fach fryzjera, kucharza, mechanika, lakiernika, piekarza, cukiernika czy budowlańca. Dążymy do tego, żeby łączyć ich z przedsiębiorstwami o takim charakterze. Organizujemy także liczne warsztaty, przygotowujące do odpowiedniego zawodu, dzięki czemu firma otrzymuje potem wyspecjalizowanego pracownika – dodaje Wicha.

OHP oferuje także możliwość okresowej pracy za granicą. – Na początku młodzi ludzie są przerażeni tym, że nie podołają obowiązkom. Potem jednak okazuje się, że wcale nie są gorsi od swoich zagranicznych rówieśników, a często od nich lepsi. Takie wyjazdy organizujemy między innymi do Hiszpanii, Niemiec, Włoch oraz Portugalii. To dla nich bardzo cenne doświadczenie, które sprawia, że stają się jeszcze bardziej poukładanymi ludźmi – tłumaczy zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP.

Bo jak przekonują w OHP, żaden młody człowiek nie jest stracony. Trzeba dać mu tylko szansę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO