PUBLICYSTYKA
Młodzież uczy się szacunku dla przyrody
Jedną z placówek ściśle współpracujących z LOP jest Szkoła Podstawowa nr 27 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kielcach. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie cieszą się z tej współpracy.
- Chętnie uczestniczymy we wszystkich konkursach, wycieczkach i rajdach organizowanych przez Ligę Ochrony Przyrody, ale najbardziej cenimy sobie wykłady pani Beaty Antoszewskiej. To półtoragodzinne prelekcje, przygotowane ze szczególną starannością. Mamy wrażenie, że dzięki tym lekcjom miłości do przyrody, dzieci wiedzą wszystko o roślinach i zwierzętach - mówią sami nauczyciele.
Liga Ochrony Przyrody przygotowuje również niezwykle ciekawą ofertę konkursową. Jednym z tego typu przedsięwzięć jest Olimpiada Ekologiczna, współorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 27 w Kielcach i LOP. W tym roku w 11 edycji tego konkursu tematem przewodnim były pszczoły jako wymierający gatunek.
Kolejną akcją, którą Liga Ochrony Przyrody może się pochwalić, i którą skutecznie wciela w życie jest Zielony Patrol. - Nasze zadania to czysta przyjemność. Chodzimy na wycieczki, szukamy śladów zimy, wiosny, lata i jesieni. Badamy zanieczyszczenie wody, choćby w kieleckim Zalewie. Zimą dokarmiamy zwierzęta, zwłaszcza ptaki. Oznaczamy rośliny. Na bieżąco prowadzimy i uzupełniamy nasze zielniki. Oprócz tego raz w miesiącu wydajemy gazetkę ekologiczną, w której zamieszczamy informacje o tym, co udało nam się zrobić dla natury – opowiada Aleksandra Sobora z VI klasy SP nr 27.
Uczniowie tej szkoły biorący udział w Zielonych Patrolach, wynotowali też plusy i minusy na terenach okalających kielecki Zalew. Do niechlubnych odkryć zaliczyli dużą ilość śmieci i ścieki w zalewie, z powodu których nierzadko można zauważyć na powierzchni wody dryfujące martwe ryby. Na plus uczniowie zapisali nową ścieżkę rowerową, ekrany dźwiękochłonne i maszyny do napowietrzania wody oraz znacznie większą ilość koszy na śmieci. Ich zdaniem w dbaniu o środowisko naturalne na tym terenie nie pomaga zbyt duża ilość wciąż powstających budynków mieszkalnych.
Podczas wycieczek, rajdów i zajęć plenerowych ich uczestnicy znajdują także wiele nielegalnych wysypisk śmieci, o których na bieżąco informują Straż Miejską. Strażnicy szybko je likwidują. W ten sposób młodzi ludzie pomagają dbać o czystość naszego najbliższego otoczenia.
- Właśnie zakończyliśmy szóstą już edycję Zielonego Patrolu. To okazja nie tylko do pomocy naszemu środowisku, ale i szansa dla uczniów na zdobycie cennych nagród, w tym wycieczek zagranicznych oraz dofinansowania dla szkoły. Nam udało się takie nagrody wygrać. Jesteśmy bardzo zadowoleni i jednocześnie wdzięczni Lidze Ochrony Przyrody za możliwość uczestnictwa w zielonym patrolu oraz za zdobycie wiedzy. No i wspomnianych nagród – mówi Anna Pietrzak, nauczyciel z SP 27 w Kielcach.
Wyniki tegorocznej edycji konkursu Zielonego Patrolu poznamy na początku czerwca. Póki co szkoły biorące udział w przedsięwzięciu złożyły swoje prace do Urzędu Miasta, bo właśnie tam jury oceni prace i wyłoni zwycięzców.
Jak więc widać Zielone Patrole w całym naszym mieście obserwują, przyglądają się i interweniują, kiedy zachodzi taka potrzeba. Mali strażnicy czystego powietrza i przyjaciele Matki Ziemi nie są zieloni jeśli chodzi o ochronę środowiska. Wszystko po to, abyśmy oddychali czystym, nieskażonym powietrzem.
Robert Majchrzyk