Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Kielce w komputerze

sobota, 31 maja 2014 10:36 / Autor: Katarzyna Bernat
Kielce w komputerze
Kielce w komputerze
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Wykaz ewidencji gruntów i budynków, plan sieci uzbrojenia terenu, dane o strukturze własności, mapy akustyczne, cała masa praktycznych wskazówek.

Wielu kielczan nawet nie zdaje sobie sprawy, że po te i wiele innych informacji wcale nie trzeba iść do Urzędu Miasta. Wystarczy Internet i nasz rodzimy Geoportal.

– Każde miasto robi to po swojemu. My działamy według standardów tak zwanej technologii GIS (ang. Geographical Information Systems). W tym momencie Kielce prawdopodobnie mają najlepszy System Informacji Przestrzennej w Polsce. Pamiętam jak dwadzieścia lat temu jeździliśmy do Szczecina i Łodzi, żeby zobaczyć jak taki system funkcjonuje. Teraz podobne wycieczki przyjeżdżają do nas – chwali się Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego kieleckiego Ratusza.

Nic w tym dziwnego, bo miejski System to zaawansowane technologicznie kompendium wiedzy, którego wierzchołkiem i zarazem wizytówką jest Geoportal – witryna kompleksowo prezentująca szczegółowe dane miasta na użytek mieszkańców. W swojej ofercie ma ona pięć głównych profili poglądowych, m.in. „Przyroda i ochrona środowiska”, „Profil mieszkańca” czy „Planowanie przestrzenne”. Jak zaznaczają urzędnicy, w ramach ostatniej kategorii kielczanin, właśnie poprzez Geoportal, ma możliwość czynnego udziału w procesie planowania. – Zostało to docenione w Barcelonie, gdzie byliśmy finalistami konkursu Smart Cities Awards 2012 – informuje Dominika Kowalska-Jamrożek z Biura Planowania Przestrzennego, która pełni także funkcję koordynatora danych GIS w wydziale.

Decyzja o budowie Systemu Informacji Przestrzennej zapadła w 2006 roku. Dwa lata później w przetargu wyłoniony został wykonawca projektu – Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych z Gliwic. – Wprowadzenie tej technologii miało dla urzędników olbrzymie znaczenie – mówi Kowalska-Jamrożek. – Teraz wymiana informacji między pracownikami jest nieporównywalnie szybsza. Kiedyś każdy miał teczkę pełną dokumentów, a pozostali nie bardzo wiedzieli, co się dzieje. Obecnie mamy wgląd do danych z innych wydziałów. Możemy sprawdzić stan wybranej działki, czy budynku.

Korzystają nie tylko pracownicy UM, ale przede wszystkim kielczanie. W sieci za sprawą Geoportalu internauci mogą znaleźć właściwie wszystko: konkretną ulicę, zasięg strefy płatnego parkowania, trasy kursowania komunikacji miejskiej, plan ścieżek rowerowych a nawet to, gdzie są zlokalizowane stojaki na rowery! Mogą podejrzeć jakie mamy w Kielcach pomniki i miejsca pamięci. Pooglądać zdjęcia starych Kielc. A także – co jest szczególnie w tej chwili przydatne – sprawdzić, gdzie głosują w wyborach do Europarlamentu.

– Zyskują też inwestorzy. Poszukiwanie terenu pod inwestycję może być uciążliwe, bo to przecież jeżdżenie, chodzenie, oglądanie. Teraz wszystko to można zrobić nie ruszając się z miejsca. Wystarczy wejść do Sieci na witrynę Geoportalu, jeżeli zależy nam na terenie w obrębie Kielc. Tam dowiemy się na przykład czy właścicielem określonej działki jest osoba prywatna, czy miasto. Informacje o tej stronie przekazuję każdemu inwestorowi, dzięki czemu nie musi on przyjeżdżać do nas powiedzmy ze Szczecina, by zdobyć interesujące go informacje – tłumaczy Hajdorowicz.  

Aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw Geoportalu, wystarczy wpisać w okienko wyszukiwania przeglądarki internetowej gis.kielce.eu. Można także wpisać frazę „Geoportal Kielce” w wyszukiwarkę, na przykład Google. Dobrym rozwiązaniem jest również znalezienie witryny poprzez portal Urzędu Miasta Kielce.

Maciej Urban

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO