Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

Young Power New Edition - wywiad z Włodkiem "Kiniorem" Kiniorskim

sobota, 29 października 2022 17:11 / Autor: Michał Sierlecki
Young Power New Edition - wywiad z Włodkiem "Kiniorem" Kiniorskim
fot. Michał Sierlecki
Young Power New Edition - wywiad z Włodkiem "Kiniorem" Kiniorskim
fot. Michał Sierlecki
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

Z Włodkiem „Kiniorem” Kiniorskim rozmawiam o projekcie "Young Power New Edition", czyli odnowionej wersji legendarnej formacji, która zagrała w tym roku na festiwalu "Memorial To Miles".

 

Po wielu latch legendarna grupa "Young Power" wznowiła działalność w odnowionym składzie jako "Young Power New Edition". Połowa grupy to dawni członkowie zespołu - Krzysztof Popek, Jorgos Skolias, Marcin Pospieszalski, Włodek Kiniorski, Alek Korecki, Ziut Gralak, Bronek Duży, Grzegorz Kapołka. Druga połowa składu to najzdolniejsi z najmłodszego jazzowego pokolenia - Marta Wajdzik, Cyprian Baszyński, Adam Lemańczyk, Paweł Dobrowolski, Jerzy Małek, Przemek Florczak, Tomas Sanchez. Grupa "Young Power" powstała w 1986 i jeszcze w tym samym roku wzięła udział w festiwalach "Jazz nad Odrą" i "Jazz Jamboree", gdzie zespół z powodzeniem koncertował w całej Europie oraz wydał albumy:„Young Power" (1987), ,Nam Myo Ho Renge Kyo" (1988), „Man of Tra" (1989), Kompilacje ,,Young Power" (1991). Po latach wznawia działalność w programie "Freedom", by ponownie zamanifestować wolność, najważniejszą wartość, nie tylko w muzyce.

Włodzimierz Andrzej „,Kinior" Kiniorski (ur. 15 lipca 1952 w Zagnańsku) - polski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista grający m.in. na saksofonie. Wspótpracował z takimi zespołami i muzykami jak: Brygada Kryzys, Free Cooperation, Graal, Izrael, KI-NO (Kiniorski-Nowakowski), Mamadou Diouf (jako Mamadou Diouf and Kinior Orchestra) Norman Grant, PAFF, Plastig Bag, Sony Robertson, Twinkle Brothers, Trebunie-Tutki (jako Trebunie Tutki and Kinior Orchestra),Tiebreak, Young Power.

Jest autorem muzyki do filmów dokumentalnych: Andrzej Strumiłło, Dalaj Lama i Zdzisław Beksiński. Realizował działania multimedialne między innymi z Piotrem Bikontem, Markiem Chołoniewskim, Pawłem Dudzińskim, Krzysztofem Knittlem, Marcinem Krzyżanowskim. Jest związany z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Teatrem Klinika Lalek w Wolimierzu, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Bückleina w Krakowie. W 1997 roku otrzymał Złotą Maskę za muzykę do "Krzeseł" w Teatrze im Wyspiańskiego. Zainicjował festiwal "Flap People" w Łodzi. Jako muzyk, Włodzimierz Kiniorski wziął udział w nagraniach kilkudziesięciu płyt. Wydał cztery albumy solowe.

W 1986 roku w studiu Polskiego Radia zrealizował cykl nagrań solowych pt. "Nang Pa", zainspirowanych muzyką współczesną. W 1987 roku wystapił na Festiwalu W Jarocinie, gdzie zagrał z muzykami współpracującymi z nim w pracowni artystycznej PAFF. Na przełomie lat 80 i 90. mieszkał w Londynie, gdzie wziął udział w nagraniu albumu muzycznego 1991 Izraela. Reprezentował Polskę na Targach Expo 98 w Lizbonie.

 

źródło: Wikipedia

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO