Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

Jak było? - Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festiwal 2022

poniedziałek, 26 września 2022 23:24 / Autor: Michał Sierlecki
Jak było? - Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festiwal 2022
Jak było? - Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festiwal 2022
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

Niesamowitym koncertem Mino Cinelu i jego muzyków z Francji w niedzielę 25.09 zakończyła się dwudziesta edycja "Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festiwal" Co mogliśmy usłyszeć i kogo podziwiać podczas festiwalowych dni?

Cztery dni wypełnione jazzem w salach koncertowych Kieleckiego Centrum Kultury to nie tylko dźwięki i znakomici artyści, ale także rozpoczynający całość film dokumentalny "Co ja tu robię? Miles Davis" opowiadający historię powstania pomnika artysty w Kielcach.

- mówi Krzysztof Zięba z impresariatu Kieleckiego Centrum Kultury.

Drugi dzień festiwalu to występy młodych artystów, którzy mieli okazje współpracować w ostatnim okresie twórczości z wybitnym polskim trębaczem, jakim był Tomasz Stańko. Publiczność zachwycił zwłaszcza występ fenomenalnej pianistki Kasi Pietrzko grającej w trio.

W sobotę, 24 września na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury pojawiła sie polska legenda jazzowej sceny sprzed lat, formacja "Labirynt". Jej współzałożycielem był mieszkający w regionie świętokrzyskim, nieżyjący już znakomity perkusista Michał Zduniak, którego wspominał Andrzeń Mohoń - prezes Targów Kielce.

"Labirynt" zagrał doskonały koncert pełen zaskoczeń, niebanalnych brzmień i kapitalnych improwizacji. W składzie muzyków nie mogło zabraknąć skrzypka Henryka Gembalskiego.

Potem na scenie pojawił się kwintet trębacza Piotra Wojtasika z Anną Marią Jopek w roli wokalistki. Artyści wykonali między innymi utwór "Zacznij od Bacha" Zbigniewa Wodeckiego w odmienionej, jazzowej aranżacji.

- wspomina Piotr Wojtasik. Ostatni dzień festiwalu "Memorial to Miles" to kapitalny występ grupy "Young Power New Edition", wznawiającej działaność po wielu latach w składzie starszych i nowych muzyków pod wodzą genialnego flecisty Krzysztofa Popka.

Niedzielny wieczór zakończył się rewelacyjnym występem gwiazdy festiwalu, perkusjonisty Mino Cinelu. Pojawił się w towarzystwie muzyków z Francji, wykonał m.in.przebój "Confians" i zachwycił świetną wersją "Summertime" George'a Gershwina.

To nie koniec jazzu w Kieleckim Centrum Kultury. Już w listopadzie Post Scriptum festiwalu "Memorial to Miles" - występ legendarnego kontrabasisty Rona Cartera, który grał z Davisem wiele pamiętnych dźwięków.

Wywiady z artystami festiwalu w najbliższe soboty w audycji "Z kulturą na TY" o godz.18.00.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO