Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zadbają o zdrowie świętokrzyskich pracowników

środa, 29 maja 2024 14:05 / Autor: Maria Karyś
Zadbają o zdrowie świętokrzyskich pracowników
Zadbają o zdrowie świętokrzyskich pracowników
Maria Karyś
Maria Karyś

Podczas dzisiejszej konferencji (29 maja) w Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa dotycząca dofinansowania projektu strategicznego „Profilkatyka Świętokrzyskich Pracowników”.  Poprowadzi go Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Całkowita wartość projektu wyniesie blisko 79 milionów złotych, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 71 milionów złotych, resztę pokryje Zarząd Województwa.

- Najważniejsza jest profilaktyka i temu właśnie będzie służył ten projekt. Jest innowatorski. Do tej pory nie było takich badań ani w Polsce, ani nawet w Unii Europejskiej – mówi Renata Janik, marszałek województwa.

Projekt jest skierowany do ludzi aktywnych zawodowo w wieku 45+ na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Jak wskazuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, pracownicy będą badani profilaktycznie. Pojawi się także urobus, w którym będzie można wykonać USG prostaty, pęcherza i nerek.

- Będziemy też badać predyspozycje genetyczne na zachorowanie na nowotwór i choroby krążenia. Należy objąć chorych ścisłą opieką – informuje profesor.

40 tysięcy osób zostanie przebadanych, a wiedzą edukacyjną, profilaktyczną i zachęcaniem do badań zostanie objętych 50 tysięcy mieszkańców naszego regionu. 

- Założeniem projektu jest przede wszystkim poprawa stanu zdrowia pracowników naszego regionu i wydłużenie aktywności zawodowej populacji w wieku produkcyjnym – zaznacza Anna Mikołajczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach

Przedsięwzięcie rozpocznie się w lipcu br. i będzie trwało do połowy 2029 roku.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO