Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wyższe wynagrodzenie dla prezydenta Bogdana Wenty. Radni podjęli uchwałę

czwartek, 21 kwietnia 2022 12:22 / Autor: Weronika Kępa
Wyższe wynagrodzenie dla prezydenta Bogdana Wenty. Radni podjęli uchwałę
FB Bogdan Wenta
Wyższe wynagrodzenie dla prezydenta Bogdana Wenty. Radni podjęli uchwałę
FB Bogdan Wenta
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Od 21 kwietnia prezydent Kielc Bogdan Wenta będzie zarabiał o około cztery tysiące złotych brutto więcej niż dotychczas. Jak sam podkreśla, nie jest to jego wola. Kwestię regulują bowiem nowe przepisy prawa, a konkretnie rozporządzenie Rady Ministrów z 1 listopada 2021 roku.

Od momentu, w którym Bogdan Wenta został prezydentem Kielc, czyli od 2018 roku, miesięczne zarobki włodarza wynosiły 10 890 zł brutto. Dzisiaj (21 kwietnia) radni zdecydowali się na podniesienie tej kwoty.

W projekcie uchwały czytamy, że wynagrodzenie zasadnicze prezydenta będzie od tej pory wynosić osiem tysięcy złotych, dodatek funkcyjny – 3400 zł, z kolei dodatek specjalny – 3420 zł. Co w sumie daje 14 820 zł. Ponadto prezydentowi przysługuje również „dodatek za wysługę lat, nagroda jubileuszowa i inne składniki przewidziane w obowiązujących przepisach”.

Zgodnie z nowymi przepisami, wynagrodzenie prezydenta nie może być niższe niż 14 788 zł. Jak jednak zauważył radny Kamil Suchański (BiN) za niepodniesienie pensji nie grożą żadne sankcje. Przewodniczący rady miasta, Jarosław Karyś podkreślał jednak, że nie jest to argument, który pozwala na łamanie obowiązującego prawa.

Podczas sesji głos zabrał również sam prezydent Bogdan Wenta. - Podtrzymuję swoje stanowisko, które już kiedyś wyraziłem (pisaliśmy o tym TUTAJ). Żyjemy jednak w państwie prawa i musimy to prawo wykonać. Nigdy o nic nie prosiłem. Jeżeli się jednak nie mylę to jesteśmy ostatnim miastem wojewódzkim w Polsce, w którym ta uchwała nie została jeszcze podjęta – mówił Bogdan Wenta.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku (w grudniu) prezydent jasno zadeklarował, że nie chce podwyżki, a jeśli ta zostanie mu przyznana przeznaczy ją na rozwój młodych kielczan. O tym czy spełni swoją obietnicę będziemy informować na bieżąco.

Finalnie za przyjęciem projektu uchwały opowiedziało się 21 osób. Przeciwko były dwie – Kamil Suchański i Dariusz Kisiel.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO