Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wytną 11, a posadzą 14. Ruszają prace na skwerze Sendlerowej

piątek, 09 grudnia 2022 12:42 / Autor: Weronika Karyś
Wytną 11, a posadzą 14. Ruszają prace na skwerze Sendlerowej
KIELCE.EU
Wytną 11, a posadzą 14. Ruszają prace na skwerze Sendlerowej
KIELCE.EU
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Miasto przygotowuje się do rewitalizacji skweru imienia Ireny Sendlerowej. Jeszcze w grudniu ma odbyć się tam wycinka jedenastu chorych drzew. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

– Jako zleceniodawcy jesteśmy zobligowani do przygotowania terenu do zrealizowania inwestycji. Przede wszystkim dotyczy to kwestii zieleni. Zleciliśmy więc niezależną ekspertyzę dendrologiczną. To były bardzo wnikliwe badania wszystkich 37 drzew, które znajdują się na skwerze. Okazało się, że część z nich nie jest w najlepszej kondycji zdrowotnej i wymaga usunięcia ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców przy nich przebywających – informuje wiceprezydent Agata Wojda.

Pierwotnie do wycinki wskazano czternaście drzew. Miasto postanowiło jedna ocalić trzy z nich.

– W przypadku jabłoni skorygowaliśmy lekko przebieg ścieżki, zostawimy też mocno uszkodzoną, ale bardzo urokliwą brzozę, która zostanie zabezpieczona oraz robinię akacjową rosnącą od strony ulicy Paderewskiego – tu ostateczną decyzję podejmiemy po wykonaniu części zabiegów pielęgnacyjnych – dodaje wiceprezydent.

Jak zaznacza nasza rozmówczyni, każda decyzja o wycince jest trudna i wzbudza dużo negatywnych emocji, jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców.

– W ramach planowanych prac nasadzimy dodatkowo czternaście drzew – lipy drobnolistne, magnolie, miłorząb japoński, a także mnóstwo roślin okrywowych i bylin, traw ozdobnych oraz pnączy. Stworzymy ogród deszczowy z roślinnością odporną na wilgoć, strefy wypoczynku i relaksu oraz miejsce zabaw i aktywności dla dzieci. Jednym z elementów będzie także wielofunkcyjna altana parkowa oraz pergola wzdłuż skweru, którą obsadzimy pnączami – wylicza Wojda.

Wycinka zostanie przeprowadzona jeszcze w grudniu. Cała inwestycja ruszy w pierwszym kwartale 2023 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO