MIASTO
Wystawa o Wyklętych z silnym przekazem
Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowała wystawę fotografii, która pokazuje przebieg badań prowadzonych na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach. Ich celem jest odnajdywanie i identyfikowanie żołnierzy walczących w podziemiu antykomunistycznym. Odpowiedzialny za nie jest profesor Krzysztof Szwagrzyk.
Fotografie wykonane przez Piotra Życieńskiego ilustrują prace przeprowadzone w masowych grobach, w których pogrzebani zostali Żołnierze Wyklęci. Czasem drastyczne zdjęcia umieszczone zostały na „czarnej” stronie ekspozycji, która dotyczy ekshumacji. Po drugiej, „czerwonej” stronie możemy zobaczyć na przykład portrety Wyklętych czy ich zdjęcia wraz z rodzinami. Na wystawie „Milcząc, wołają” autor łączy współczesne fotorelacje z dawnymi zdjęciami bohaterów walczących w antykomunistycznym podziemiu.
- Chciałem pokazać żywych ludzi. To że ich poszukujemy, to dlatego, że byli jacy byli. Walczyli o naszą niepodległość i to jest najważniejsze. Toteż, nawet po tej „czarnej” stronie w górnych częściach planszy umieszczone są fotografie bohaterów żywych. Widać, że byli z różnych środowisk. Niektórzy pochodzili z mieszczaństwa, inni ze wsi. Żołnierze II Rzeczpospolitej byli różni – mówi Piotr Życieński.
Wystawa została udostępniona na piętrze Wojewódzkiego Domu Kultury. Pozostanie tam do 14 marca.
https://emkielce.pl/miasto/wystawa-o-wykletych-z-silnym-przekazem#sigProGalleria3df70a16c7