Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wykład o pogromie

środa, 04 lipca 2018 18:24 / Autor: Michał Łosiak
Wykład o pogromie
Wykład o pogromie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 w świetle najnowszych badań i literatury przedmiotu. Analiza krytyczna” – to tytuł wykładu, który zakończył cykl wydarzeń zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach rocznicy wydarzeń z lipca 1946 roku.

Prelekcję, w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Kielcach, wygłosił dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej i zarazem jeden z najlepszych znawców tematyki związanej z pogromem w Kielcach. W rozmowie z Radiem eM, naukowiec zwrócił uwagę na znaczenie samego nazewnictwa tego zdarzenia. – Myślę, że bardziej adekwatne jest mówienie o „pogromie w Kielcach”, niż „pogrom kielecki”, które to sformułowanie dotyka samych kielczan. Termin jest używany, ale w wyniku nowych badań i ustaleń możemy sobie pozwolić na używanie pierwszej z nazw – wyjaśnił historyk. – Nowe ustalenia to kwestia bardziej znaczącego, niż przyjmowano dotychczas udziału grup wojskowych w pogromie. Uważam, że to ich rola spowodowała taki rozmiar wydarzeń. W pierwszej fazie niezwykle ważna była rola oficerów i grup wojskowych – powiedział dr Śmietanka-Kruszelnicki. – Uważam, że ani prowokacja, ani antysemityzm nie tłumaczą wszystkiego – dodał badacz pogromu.

Wstęp do wykładu wygłosiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, która poinformowała jednocześnie, że prelegent w najbliższym czasie wyda książkę dotyczącą wydarzeń z 1946 roku. Dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicka oparł swój wywód na krytycznej analizie książki „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego” prof. Joanny Tokarskiej-Bakir. Wykazał wiele braków faktograficznych i metodologicznych jej pracy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO