Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wicepremier o sytuacji w rolnictwie. Spotkał się z protestem

piątek, 17 marca 2023 13:31 / Autor: Michał Łosiak
Wicepremier o sytuacji w rolnictwie. Spotkał się z protestem
Wicepremier o sytuacji w rolnictwie. Spotkał się z protestem
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O inflacji, rynku zbóż i trwających targach Agrotech mówił w Kielcach Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Wizycie wicepremiera towarzyszył protest stowarzyszenia „Oszukana wieś”.

Henryk Kowalczyk odwiedził stolicę województwa świętokrzyskiego podczas XXVIII Agrotech i Las-Expo.

– W Europie brakuje rąk do pracy i staramy się to zastępować maszynami. Cieszy to, że widzimy coraz więcej nowoczesnego sprzętu, który pozwala także na zmniejszenie kosztów w pracy na roli – mówił wicepremier.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi wypowiedział się również o inflacji.

– To pokłosie wojny w Ukrainie. Rząd uczynił wiele, aby łagodzić skutki inflacji. Ograniczyliśmy wzrost cen gazu, energii elektrycznej i paliw.  Wprowadziliśmy również programy osłonowe. Mamy otwarte granice i trudno ograniczać czynniki zewnętrzne – tłumaczył Henryk Kowalczyk.

W Targach Kielce odbył się również protest stowarzyszenia „Oszukana wieś”. Dotyczył on sytuacji na rynku zbóż po zniesieniu cła na te dostarczane z Ukrainy.

protescik.jpg

– Stabilizacja na rynku wymaga licznych wysiłków. Jesteśmy przed decyzją Komisji Europejskiej w tej sprawie. Niestety, ceny na rynkach światowych spadają. Wielu rolników boryka się z tym problemem. Chcemy wprowadzić odpowiednie dopłaty. Czekamy na zgodę unijnych urzędników. Przygotowujemy również odpowiedni program skupowy – podkreślał wicepremier.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO