Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Już we wrześniu w WDK warsztaty dla kobiet z rakiem piersi

piątek, 23 września 2022 11:06 / Autor: Weronika Karyś
Już we wrześniu w WDK warsztaty dla kobiet z rakiem piersi
Już we wrześniu w WDK warsztaty dla kobiet z rakiem piersi
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Cykl warsztatów z psychoonkologiem dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi to jeden z elementów inicjatywy realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Spotkania odbędą się w pięciu miastach w Polsce, w tym również w Kielcach.

Jak czytamy w informacji przesłanej przez organizatora kampanii, Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce jest on przyczyną jednej ósmej zgonów spowodowanych chorobami onkologicznymi.

By uświadamiać społeczeństwo w tym temacie oraz zachęcić kobiety do regularnych badań i profilaktyki, fundacja zainicjowała ogólnopolską kampanię, w ramach której nakłania również mężczyzn do większego zaangażowania w kwestie zdrowotne ważnych w ich życiu mam, sióstr, żon, partnerek, czy córek.

– Myślą przewodnią siódmej edycji kampanii jest zmiana – zarówno ta, zachodząca w życiu pacjentki, w momencie diagnozy choroby i podjęcia leczenia, ale także zmiana rozumiana w znacznie szerszym kontekście, która nastąpiła w ostatnim czasie – postrzegania chorób nowotworowych przez społeczeństwo, postawy pacjentek, organizacji opieki onkologicznej czy w końcu dostępu do leczenia – mówi Anna Kupiecka, Prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

– Zmiana jest kwintesencją życia, czasami wypatrujemy jej z entuzjazmem, niekiedy długo się przed nią wzbraniamy obawiając się nieznanego. Bywa również tak, że zmiana dosięga nas nagle i niespodziewanie, odbierając nam bezpieczną, przewidywalną codzienność, w której byliśmy doskonale zadomowieni. Tak niejednokrotnie się dzieje wraz z diagnozą onkologiczną – dodaje.

Podczas tegorocznej odsłony kampanii zaplanowano cykl warsztatów z psychoonkologiem pod hasłem „Zaawansowany rak piersi – pytam, wiem, leczę się”. Spotkania zostaną zorganizowane w pięciu miastach w Polsce, rozpoczynając od Kielc. To właśnie w Wojewódzkim Domu Kultury, 29 września o godzinie 14:30, pacjentki i osoby je wspierające będą mogli porozmawiać o chorobie i swoich przeżyciach.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się o poszczególnych etapach diagnostyki i leczenia zaawansowanego raka piersi, a także o praktycznych aspektach procesu terapii w danym stadium. Zostaną przedstawione wskazówki, jak oswajać silne emocje towarzyszące chorobie, a uczestnicy otrzymają rzetelną wiedzę obalającą stereotypy.

– Chore w obliczu diagnozy i procesu leczenia zmagają się z wieloma, dotychczas nieznanymi emocjami i zadają sobie pytania, na które nie mogą znaleźć odpowiedzi. Często po diagnozie i potem w trakcie leczenia czują się osamotnione i pozostawione same sobie. Dlatego podczas warsztatów chcemy pacjentki uzbroić w wiedzę i wsparcie, które ma się przełożyć na lepszej jakości życie z rakiem piersi na co dzień -  mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog.

Udział w spotkaniu należy potwierdzić telefonicznie: +48 537 888 789.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO