Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Warsztaty dla dzieci „Zeszyt łodzianizmów” w Instytucie Dizajnu

sobota, 03 października 2020 10:17 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

„Zeszyt łodzianizmów” to wydarzenie towarzyszące wystawie „Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”, która została zorganizowana przez Instytut Dizajnu w Kielcach. Zaprezentowano wielkoformatowe ilustracje, dla których inspiracją były tzw. łodzianizmy, czyli wyrazy funkcjonujące w języku stricte łódzkim, będące charakterystycznymi wyrażeniami dla tego regionu.

Prezentowane prace mają postać wielkoformatowych afiszy. Zostały opatrzone wybranym przez autora słowem-kluczem wraz z jego objaśnienie. Zilustrowano m.in. pojęcia takie, jak skokobryki, migawka, bigiel, laćki, boba, czy trambambula.

A podczas warsztatów „Zeszyt łodzianizmów” dzieciaki otrzymały swoje własne „Zeszyty dobrych łodzianizmów”, w których mogły znaleźć kolorowanki, zagadki oraz ilustracje przygotowane przez ilustratorów biorących udział w ekspozycji. Przy pomocy różnych materiałów i technik uczestnicy mogli stworzyć własne interpretacje ilustracji poszczególnych słów. Dodatkowo układali puzzle do wybranych haseł zaprezentowanych na wystawie.

Kuratorką wystawy jest Adriana Michalska – historyk i krytyk sztuki, a także edukatorka muzealna, autorka artykułów oraz esejów o sztuce. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim i Université de Nantes. Aktualnie pracuje w dziale organizowania wystaw i upowszechniania w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Jest kuratorką wystaw oraz autorką tekstów do katalogów i folderów poświęconych działalności współczesnych artystów.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO