Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W drodze do Niepodległości. Otwarcie wystawy

poniedziałek, 06 sierpnia 2018 13:44 / Autor: Michał Łosiak
W drodze do Niepodległości. Otwarcie wystawy
W drodze do Niepodległości. Otwarcie wystawy
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś w budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego uroczyście otwarto wystawę „W drodze do Niepodległości”. Przedstawia ona wydarzenia związane z powrotem Polski na mapę Europy oraz sylwetki zasłużonych postaci.

Organizatorami wystawy są Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski i Poczta Polska, którą na uroczystości otwarcia reprezentowała Hanna Możdżeń, dyrektor regionu. – To nie przypadek, ze właśnie dzisiaj tę wystawę otwieramy w Kielcach. To tego dnia z krakowskich Oleandrów wyruszyła kolejna Kadrówka szlakiem I Kompanii Kadrowej, która rozpoczęła marsz do niepodległości. 123 lata niewoli było długą drogą do wolności. Oddając cześć bohaterom, obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj upragnionej suwerenności. Wystawa będzie tak długo, jak tylko Kadrówka będzie zmierzała do Kielc. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy kochają naszą ojczyznę zechcą tę ekspozycję odwiedzić – mówiła wojewoda Wojtyszek. – Prezentujemy kamienie milowe w dojściu do niepodległości. Wierzę w to, że będzie to element edukacyjny dla naszych dzieci i następnych pokoleń. To również przypomnienie, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, że powinniśmy o nią dbać – tłumaczyła dyrektor Możdżeń.

Wystawa składa się z 30 plansz, na których możemy zobaczyć szereg wydarzeń na drodze do odzyskania niepodległości, takich jak wymarsz I Kompanii Kadrowej, walki Legionów, proklamowanie Królestwa Polskiego, powołanie Błękitnej Armii i Rady Regencyjnej, czy wreszcie 11 listopada 1918 roku. Ekspozycja nie poprzestaje jednak na tej dacie. Dowiemy się także o przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i wybuchu jedynego zwycięskiego powstania, inauguracji Sejmu II RP, zaślubinach z morzem, czy Bitwie Warszawskiej. Całość zakończona jest reformami gospodarczymi premiera Władysława Grabskiego.

Pomysł i realizację wystawy pozytywnie ocenia dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. – Musimy pamiętać, że rok 1918 był przełomowym momentem. Przez lata o tym nie mówiono, a data 11 listopada zniknęła z naszej przestrzeni, a wiemy jak wielki to był trud. Dziś, kiedy władze włączają się w takie inicjatywy to jest coś fenomenalnego, dzięki czemu możemy budować naszą świadomość społeczną – wyjaśniała naczelnik kieleckiego IPN-u.

Na wystawę składają się także znaczki pocztowe oraz inne walory filatelistyczne, których tematem jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ekspozycję można będzie oglądać przez dwa tygodnie. Jest ona częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO