MIASTO
W Archiwum Państwowym mówili o prześladowanym duchowieństwie
„Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko był jednym z wielu…” – to tytuł konferencji, podczas której naukowcy rozmawiali o prześladowaniach duchownych z naszego regionu podczas II wojny światowej i czasów komunistycznych.
Wydarzenie stanowiło kolejną cześć cyklu „Spotkania ze źródłem archiwalnym”. Odbyło się ono w Archiwum Państwowym przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach.
– Kościół, jako grupa społeczna, była bardzo prześladowana i to w różnych reżimach, bo tutaj mówimy zarówno o okupancie niemieckim, jak i czasach komunistycznych. , i o właśnie tych czasach komunistycznych i prześladowaniach księży katolickich w tych dwóch okresach. Taką tezę udowadniają liczne przykłady, które prezentujemy podczas konferencji – tłumaczyła Beata Białek, kierownik oddziału drugiego w Archiwum Państwowym w Kielcach.
W trakcie konferencji ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego przypomniał historię męczeństwa księży diecezji kieleckiej w trakcie II wojny światowej.
– Prześladowaniom ze strony Niemiec zostało poddanych 58 duchownych, którzy pracowali duszpastersko na terenie diecezji kieleckiej. Najważniejszą przyczyną było zaangażowanie w działalność konspiracyjną, następnie przyznawanie się do tego, że jest się Polakiem. Wielu księży poniosło prześladowanie z tego powodu, że byli zaangażowani w działalność wśród młodzieży, także ci, którzy czytali prasę konspiracyjną – podkreślał ks. dr Tomasz Gocel.
Dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach przybliżył postać ks. Tadeusza Szlęzaka ps. Jur, kapelana oddziału kpt. Ignacego Zarobkiewicza „Swojaka”.
– To postać, której biografie pokazuje przełomowe wydarzenia związane z represjami wobec Kościoła katolickiego. Uczestniczył w akcji „Burza” na terenie Ziemi Sandomierskiej. Po wojnie obawiał się o swoje życie. Dzięi opiece swoich przełożonych i postawie ówczesnego Biskupa Sandomierskiego został posłany do posługi poza Sandomierzem. Później poprosił o możliwość przejścia do zgromadzenia zakonnego. Tam prowadził swoją dalszą niepokorną działalność duszpasterską. Zaangażował się także w ruch trzeźwościowy, którego założycielem był ks. Franciszek Blachnicki. Był inwigilowany przez służby, również przez swojego współbrata, który podjął się współpracy z bezpieką – mówił dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.
Podczas wydarzenia nie brakowało innych prelekcji. Prof. Ryszard Gryz mówił o więziennych listach Biskupa Kieleckiego Czesława Kaczmarka, a dr Kamil Sasal zwrócił uwagę na działania władz komunistycznych wobec alumnów.
https://emkielce.pl/miasto/w-archiwum-panstwowym-mowili-o-przesladowanym-duchowienstwie#sigProGalleria6cfd0666e9