Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Unikalna na ogólnopolską skalę – Niebieska Strefa działa w Kielcach!

wtorek, 11 stycznia 2022 14:12 / Autor: Weronika Karyś
[FOTO] Unikalna na ogólnopolską skalę – Niebieska Strefa działa w Kielcach!
Fot. Mateusz Wolski
[FOTO] Unikalna na ogólnopolską skalę – Niebieska Strefa działa w Kielcach!
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

O powstaniu pierwszej w Polsce Niebieskiej Strefy, przeznaczonej dla osób w spektrum autyzmu, informowaliśmy już w połowie grudnia. Dzisiaj (11 stycznia) odbyła się jej oficjalna inauguracja projektu.

Przestrzeń została uruchomiona w Poczytalni zlokalizowanej w kieleckim „spodku”. – Mieszkamy w Kielcach, to miejsce jest nam bliskie, więc siłą rzeczy zabieramy się do działania właśnie tutaj. Sam jestem zaskoczony, ale też bardzo szczęśliwy, że tak młodemu stowarzyszeniu udało się już zrobić tak wiele – mówi Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, będącego inicjatorem projektu.

Jak zaznacza Izabela Byszewska, mama trzyletniego chłopczyka w spektrum autyzmu, tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne.

– Jako rodzic uważam, że to bardzo piękny i wartościowy projekt. Odkąd nasz synek zachorował bariery stały się bardziej widoczne. Doszło do tego, że nie mogłam nigdzie z nim wyjść. W momencie diagnozy nie mówił praktycznie nic, dzięki ciężkiej terapii i pracy w domu, w skład której wchodzi między innymi czytanie książek, dzisiaj mówi pełnymi zdaniami. To jest niesamowite uczucie. Mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom społeczeństwo będzie lepiej odbierało takie osoby – wyznaje nasza rozmówczyni.

Jak przyznaje Paulina Papka, współpomysłodawca projektu i prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddziału kieleckiego, osoby w spektrum bardzo potrzebują kontaktu z drugą osobą.

– Stanowi on jednak dla nich ogromną barierę przez co często nie mogą korzystać z usług instytucji kulturalno-publicznych i trudno im się odnaleźć. Sam zakup biletu autobusowego, wypożyczenie książki czy inne czynności, które wiążą się z relacją z drugą osobą, są dla nich trudne. Chcemy więc walczyć z tym wykluczeniem – mówi.

Docelowo, na terenie Kielc ma powstać czternaście Niebieskich Stref. – To będą miejsca bardzo zróżnicowane. Wśród nich znajdzie się między innymi kawiarnia, muzeum, Kieleckie Centrum Kultury, czy teatr. W tej kwestii ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Warto jednak podkreślić, że każda placówka wymaga indywidualnego podejścia, co wiąże się z ogromem pracy, ale nam sprawia mnóstwo przyjemności – mówi prezes.

Zwieńczeniem inicjatywy ma być spektakl stworzony specjalnie z myślą o osobach autystycznych.

– Mamy zielone światło od dyrektora teatru. Chcemy w pewnym sensie dodatkowo zaznaczyć obecność takich osób w naszej przestrzeni publicznej i dać wskazówkę innym, że warto takie inicjatywy tworzyć – dodaje Wojciech Niemczyk.

Stowarzyszenie Sztuka Łączenia zamierza również zachęcać kieleckie instytucje kulturalne do tego, by przynajmniej raz w miesiącu organizowały wydarzenia skierowane do osób w spektrum.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO