Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczcili 42. rocznicę powstania Solidarności

środa, 31 sierpnia 2022 19:51 / Autor: Wojciech Dudkowski
Uczcili 42. rocznicę powstania Solidarności
Uczcili 42. rocznicę powstania Solidarności
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

42 lata temu podpisano Porozumienia Sierpniowe, na mocy których powstał Niezależny Samorządny  Związek Zawodowy „Solidarność”. Z tej okazji w Kielcach  odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz regionalnego zarządu Solidarności.

Główne obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową na skwerze imienia Stefana Żeromskiego. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w kieleckiej bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety. Relacja i nagranie homilii dostępne są tutaj. Po niej, zgromadzeni udali się pod pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, gdzie odmówili modlitwę i złożyli wieńce.

Przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności, Waldemar Bartosz wspominał, że potrzebę dążenia do wolności zapoczątkowało w nim słuchanie Radia Wolna Europa.

– Dla mnie to, co się działo za PRLu – czerwone sztandary, beznadziejne hasła, puste półki i zakłamanie było nie do zniesienia. Gdy  pojawił się Komitet Obrony Robotników, a potem wolne związki zawodowe – to było to, na co czekałem. Uczyłem się na KULu, gdzie nikt nikogo nie krępował. Strajki to była dla mnie nadzieja na zmianę, ale i niepewność – tu była też Armia Czerwona. Kiedy podpisano Porozumienia Sierpniowe, zaangażowałem się w jej tworzenie – wspomina.

Senator Krzysztof Słoń powstanie Solidarności przeżywał jako nastolatek.

- To wspomnienia niezwykle burzliwe, przeżywałem to mocno, były  obawy rodziców i bliskich  o przyszłość. Ale też nieugięta postawa Solidarności, która poczuła, że jest jej czas, zmieniła granice systemów, relacje między narodami i między blokami wschodnim i zachodnim. Wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia – zaznacza.

Poseł Krzysztof Lipiec brał udział w tworzeniu struktur studenckiej Solidarności w Kielcach.

-  Największym owocem Solidarności to wolna, niepodległa Rzeczpospolita. To troska o losy naszej Ojczyzny i odrzucenie komunizmu. Długo trzeba było na to czekać, choć na przestrzeni dziejów, to niewiele. Warto jednak było być cierpliwym – podkreśla parlamentarzysta.

Wicewojewoda Rafał Nowak przy  okazji dzisiejszej rocznicy wspomina o trwającej za wschodnią granicą wojnie.

- Dziś patrzymy na walczącą Ukrainę, która swoją niepodległość musi wykuwać na placu boju, więc nasze postulaty, które udało się osiągnąć we w miarę pokojowy sposób, dziś nabierają szczególnego znaczenia – mówi.

Obchody zakończyło odśpiewanie hymnu Solidarności – pieśni pt. „Solidarni, nasz jest ten kraj” – słowa Jerzy Narbut, muzyka Stanisław Markowski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO