Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Tradycyjne kwesty przy cmentarzach. Będziemy mogli pomóc

czwartek, 21 października 2021 12:57 / Autor: Michał Łosiak
Tradycyjne kwesty przy cmentarzach. Będziemy mogli pomóc
Fot. Mateusz Wolski
Tradycyjne kwesty przy cmentarzach. Będziemy mogli pomóc
Fot. Mateusz Wolski
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Okres Uroczystości Wszystkich Świętych to moment, w którym tradycyjnie odwiedzamy groby naszych bliskich. To również czas, kiedy prowadzone są kwesty na renowacje zabytkowych nagrobków i pomoc naszym rodakom z Kresów.

Swoją kwestę przeprowadzi po raz 29. Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Wolontariusze i członkowie organizacji będą kwestowali na kieleckich cmentarzach 31 października i 1 listopada. Środki uzyskane z kwesty zostaną przeznaczone, jak co roku, na konserwację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych. Często nie mające prawnego opiekuna niszczeją i tracimy bezpowrotnie pamięć o ludziach i ich dokonaniach. Pieniądze uzyskane w dotychczasowych zbiórkach pozwoliły wykonać specjalistyczne konserwacje ponad 445 zabytkowych nagrobków kamiennych i żeliwnych. Każdy z nas może zgłosić się do kwestowania. Szczegóły pod numerem telefonu: 660 976 668.

Przy cmentarzach kieleckich – na Cedzynie, na Cmentarzu Starym i Nowym od 30 października do 1 listopada kwestę będą prowadzili także członkowie i przyjaciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

– Będziemy zbierali pieniądze na rzecz naszych rodaków na Kresach, nie tylko we Lwowie. Każdy grosz przekazujemy poprzez katedrę lwowską do parafii, które przekażą środki potrzebującym. Czasami udaje nam się dotrzeć do osób objętych pomocą i są to zawsze wyjątkowe spotkania  – tłumaczy Marian Orliński, tłumaczy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO