Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

„To była walka z narodem”. Wspomnieliśmy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

piątek, 13 grudnia 2019 20:34 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Związkowcy, politycy i mieszkańcy Kielce upamiętnili 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Obchody zorganizowała świętokrzyska „Solidarność”.

Wspomnienie tego dnia rozpoczęło poranne złożenie kwiatów pod tablicą znajdującą się na ścianie budynku Aresztu Śledczego w Kielcach. Następnie o godzinie 18 biskup Jan Piotrowski odprawił uroczystą Mszę Świętą w kieleckiej katedrze w intencji ofiar stanu wojennego.

Później uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.  – To co wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku było zamachem na wszelkie prawa obywatelskie. Wielu z nas było zaskoczonych tym, co robi władza komunistyczna. Wyprowadzono wojsko przeciwko narodowi. Jak wielkie zło się wydarzyło niech zaświadczy fakt, że przed stanem wojennym w „Solidarności” działało dziesięć milionów ludzi. Zaraz po nim już pięć razy mniej, bo dwa miliony – powiedział naszemu radiu Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i przyznał, że skutki wprowadzenia stanu wojennego odczuwamy do dziś, co przekłada się chociażby na niską aktywność społeczną i frekwencję wyborczą.

Jak mówił z kolei biskup kielecki Jan Piotrowski, Kościół w tamtych czasach stanowił swoistą oazę wolności. – Kościół jako wspólnota zawsze trwał przy prawdzie i wolności. Dzięki temu w tamtym okrutnym czasie stanu wojennego mógł być oparciem i miejscem schronienia dla wielu prześladowanych. Szkoda, że niektórzy o tym dziś zapominają – dodał.

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa. Komuniści chcieli w ten sposób zdusić ruch Solidarności. Do dziś nie znamy dokładnej liczby ofiar tego tragicznego okresu.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO