Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Tablica upamiętniająca Piotra Michałowskiego już odsłonięta

czwartek, 16 września 2021 14:16 / Autor: Weronika Leszczyńska
Tablica upamiętniająca Piotra Michałowskiego już odsłonięta
Tablica upamiętniająca Piotra Michałowskiego już odsłonięta
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Piotr Michałowski, polski malarz i portrecista, został upamiętniony na kieleckim Białogonie. Tablica z jego imieniem ozdobiła budynek Kieleckiej Fabryki Pomp.

– Piotr Michałowski to jednen z najwybitniejszych polskich malarzy okresu romantyzmu. W  czasie powstania listopadowego był między innymi zawiadowcą Zakładu Budowy Machin w Białogonie – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

W inicjatywę zaangażowała się Szkoła Podstwowa imienia Natalii Machałowej. - Dzięki temu młode pokolenie może spotkać się z żywą historią – mówi Arkadiusz Ślipikowski, przedstawiciel rodziców Szkoły Podstawowej nr 20 w Kielcach.

W wydarzeniu uczestniczył również ksiądz Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie.

– Uroczystość upamiętnienia Michałowskiego uczy nas, że trzeba wsłuchiwać się w głos poprzednich pokoleń, pokazują one genialną twórczość, ale też wierność Bogu i ojczyźnie – zauważa.

Uroczystość odbyła się 16 września. Podczas spotkania dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Natalii Machałowej w Kielcach zainscenizowały scenę z życia Michałowskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO