Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Światowy Dzień Raka Nerki

czwartek, 20 czerwca 2024 13:31 / Autor: Maria Karyś
Światowy Dzień Raka Nerki
Światowy Dzień Raka Nerki
Maria Karyś
Maria Karyś

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Raka Nerki (20 czerwca). We wczesnym stadium chorobie nie towarzyszą dolegliwości bólowe ani inne charakterystyczne objawy. To utrudnia postawienie diagnozy. 

Z danych zebranych przez Świętokrzyskie Biuro Rejestracji Danych Nowotworów w 2021 roku, dowiadujemy się, że w województwie świętokrzyskim na raka nerki zachorowało prawie 200 osób - 100 mężczyzn i 94 kobiety. Ten rodzaj nowotworu znajduje się w pierwszej 10 chorób nowotworowych, które dotykają mieszkańców naszego regionu.

- Jest on o tyle podstępny, że ciężko o jakieś wcześniejsze objawy. Dlatego lekarze zachęcają do badania moczu raz w roku. Można skorzystać też z programu Profilaktyka 40+, gdzie takie badania się pojawiają. To nie jest w żaden sposób dolegliwe dla pacjenta, natomiast pokazuje obraz naszego układu moczowego i co się z nim dzieje – wyjaśnia Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Wcześnie wykryta chorba zwiększa szansę na jej wyleczenie. Dlatego każdą zmianę, wykrytą w wynikach badań, należy skonsultować z lekarzem. 

- Z powodu raka nerki, w naszym regionie było około 100 zgonów. To również dane z 2021 roku - zaznacza rzecznik.

Czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka nerki to przede wszystkim palenie tytoniu, otyłość i mała aktywność fizyczna, nadciśnienie tętnicze czy przewlekłe przyjmowanie leków przeciwbólowych. Specjaliści apelują, by osoby, u których w rodzinie występowała ta choroba, wykonały USG jamy brzusznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO