Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Świąteczny rozkład jazdy autobusów

piątek, 23 grudnia 2016 12:45 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Dariusz Skrzyniarz / archiwum
Dariusz Skrzyniarz

Komunikacja miejska wrzuca niższy bieg. W czasie świąt Bożego Narodzenia kieleckie autobusy na najpopularniejszych liniach pojadą rzadziej. Z kolei w Wigilię skorzystamy z komunikacji bez nadzwyczajnych utrudnień, ponieważ obowiązywać będzie standardowy sobotni rozkład jazdy. W pierwszy i drugi dzień świąt autobusy wszystkich linii pojadą jak w niedzielę, ale z pewnymi uszczupleniami.

Linie 4, 34, 35 i 46 – bożonarodzeniowe zmiany w rozkładzie jazdy dotyczą tych właśnie linii. To na nich w nadchodzące święta autobusy będą kursować ze zmniejszoną częstotliwością. Z niedzielnego rozkładu, który będzie obowiązywał zniknie od 8 do około 20 kursów – zależnie od linii. Na przykład popularna trzydziestka piątka w stronę ulicy Żytniej w każdą niedzielę wyjeżdża w miasto około 70 razy. W Boże Narodzenie liczba kursów została zmniejszona do niespełna 50. 

- Linie, na których wprowadzono zmiany, wykonują największą ilość kursów, największą ilością autobusów - wyjaśnia Zbigniew Michnicki, kierownik działu przewozów w Zakładzie Transportu Miejskiego. - Nazywamy to wycięciem kursów – dodaje. Autobusy jeżdżące na najpopularniejszych wśród pasażerów liniach będą kursować w około 20-25-minutowych odstępach. 

Jak przypomina Zbigniew Michnicki z ZTMu wszystkie świąteczne zmiany są odpowiednio oznaczone na rozkładach jazdy wywieszonych na przystankach. Kursy oznaczone literą Z nie będą wykonane w pierwszy i drugi dzień świąt. Zmniejszenie częstotliwości przejazdów jest spowodowane mniejszą ilością osób korzystających z komunikacji miejskiej. - Miejsca, które generują przejazdy w tym czasie są zamknięte. Mówimy tu na przykład o nieczynnych zakładach pracy, galeriach handlowych czy szkołach. Nie ma takich miejsc, gdzie częstsze przejazdy moglibyśmy realizować. W święta mamy do czynienia z indywidualnymi przejazdami, kiedy to pasażerowie przemieszczają się, jak zakładam, na przykład między miejscami spotkań towarzyskich – mówi Zbigniew Michnicki z ZTMu.

Te same zmiany w kursowaniu autobusów będą wprowadzone 1 stycznia.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO