Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Studenci PŚk uczą licealistów, jak budować roboty

wtorek, 03 grudnia 2019 18:42 / Autor: Weronika Karyś
Studenci PŚk uczą licealistów, jak budować roboty
Studenci PŚk uczą licealistów, jak budować roboty
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Uczniowie czterech kieleckich szkół ponadpodstawowych biorą udział w darmowym szkoleniu z automatyki oraz robotyki. Zajęcia są prowadzone przez studentów z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Inicjatywa jest w całości finansowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice”.

W programie biorą udział uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek oraz IV Liceum Ogólnokształcącego.

- Szkolenie udało nam się zorganizować we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice” finansującą projekt – mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc. – I jestem im ogromnie za tę współpracę wdzięczny. Szkolenie przygotuje uczniów do podjęcia dalszego kształcenia w kierunku robotyki i informatyki i mam nadzieję, że sprawi, iż jeszcze bardziej zainteresują się tym tematem – dodaje.

Zajęcia będą prowadzone przez młodych specjalistów w dziedzinie, którzy już nie raz pokazali, na ile ich stać. Teraz mają możliwość przekazać swoją wiedzę dalej.

- Uczniów szkół ponadpodstawowych będą szkolić studenci ostatniego roku Politechniki Świętokrzyskiej, czyli ludzie niewiele od nich starsi i to jest w tym wszystkim najfajniejsze – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. - Licealiści zrozumieją dzięki temu, że pobierają nauki od kolegów, którzy mają na swoim koncie wiele osiągnięć, bo będą to członkowie zespołu „Impuls”, którzy między innymi wygrali międzynarodowe zawody łazików marsjańskich – zauważa.

Zajęcia są darmowe i biorą w nich udział tylko ci najbardziej zaangażowani. W każdej ze szkół została utworzona co najmniej jedna grupa szkoleniowa licząca 18 osób.

- Realizujemy strategię odpowiedzialnego rozwoju, w ramach której mamy przypisane zadania promujące szkolnictwo branżowe, a także kontynuację nauki na wyższych uczelniach technicznych – informuje Miłosz Pamuła, wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. - Stąd pomysł, żeby zainteresować tą dziedziną także uczniów szkół ogólnokształcących – dodaje.

Dzisiaj w IV Liceum Ogólnokształcącym odbyło się już trzecie spotkanie. Dlaczego uczniowie postanowili w ten sposób spędzać swoje popołudnia?

- Chciałam się czegoś dowiedzieć o robotyce i automatyce z tego względu, że jestem na profilu z rozszerzoną matematyką, fizyką oraz informatyką, więc wiążę z tym swoją przyszłość – mówi Klaudia, uczennica II klasy. - Jeszcze nie mam dokładnie sprecyzowanych planów, natomiast liczę na to, że te zajęcia pomogą mi podjąć właściwą decyzję – dodaje.

- Myślę, że sam rozwój kadr, które już pracują, to nie wszystko – zauważa Dawid Pietrala, dyrektor operacyjny Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. - Musimy myśleć o tym, co będzie za kilka lat, a więc pragniemy położyć mocniejszy nacisk na kształcenie młodzieży. Efektem tych zajęć będzie projekt budowy robota sterowanego przez smartfon, którego uczniowie będą mogli na co dzień używać w szkole – dodaje.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO