MIASTO
Inżynieria danych to przyszłościowy kierunek - przekonują absolwenci PŚk
Już w najbliższą sobotę, 15 lutego, Politechnika Świętokrzyska organizuje „Dzień z inżynierią danych”. Wydarzenie jest skierowane do uczniów klas maturalnych oraz przedmaturalnych, czyli osób, które aktualnie zastanawiają się nad kierunkiem rozwoju i swoją edukacyjną przyszłością. Jak przekonują absolwenci PŚk, zapotrzebowanie rynkowe na specjalistów w tej dziedzinie jest ogromne.
- Inżynieria danych jest silnie związana z informatyką stosowaną i matematyką. To kierunek, którego zadaniem jest pozyskiwanie, składowanie i zarządzanie danymi oraz modelowanie związków między nimi z wykorzystaniem różnych narzędzi informatycznych - tłumaczy profesor Marzena Nowakowska.
Inżynieria danych, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, otacza nas na co dzień i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia.
- Dane są wszędzie. Bardzo dużo z nich jest w internecie, są też w każdej jednostce organizacyjnej, edukacyjnej, administracyjnej, czy gospodarczej - mówi profesor Nowakowska. - Można je wykorzystywać na wiele sposobów. Dobrym przykładem są chociażby reklamy pojawiające się w internecie. Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego po kliknięciu w jakąś stronę, wszędzie zaczynają pojawiać się reklamy z nią związane. Odpowiedzią jest właśnie inżynieria danych. Kiedy wchodzimy w jakiś link, serwer internetowy rejestruje ten fakt. Wtedy ściąga z naszego komputera pewne informacje albo wysyła na nasz komputer informacje, które są przechowywane w specjalnym miejsku na dysku. My niekoniecznie musimy sobie zdawać sobie z tego sprawę, że następuje ta transmisja, bo to dzieje się w tle - opowiada.
Absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej przekonują, że jest to zawód przyszłościowy, a ofert pracy dla ludzi z takim wykształceniem nie brakuje.
- Kiedy zaczynaliśmy studia, prognozy mówiły, że właśnie ten kierunek będzie pożądany i tak też się stało. Ta dziedzina cały czas się rozwija, więc nie ma obaw, jeśli ktoś dopiero planuje rozpocząć studia w tym kierunku, zwłaszcza, że na rynku pracy jest teraz deficyt inżynierów, a zwłaszcza analityków danych - mówi Aleksandra Witkowska.
- Nowoczesne technologie wymagają osób, które będą tym wszystkim zarządzać i tworzyć coraz lepsze i nowsze udogodnienia dla ludzi. Kreatywność jest niezbędnym elementem w inżynierii danych. Trzeba patrzeć przyszłościowo, przewidywać potrzeby społeczeństwa i widzieć to, czego nie dostrzegają inni - dodaje Paweł Kochan.
Sobotnie warsztaty z inżynierii danych są adresowane do uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych, czyli osób, które aktualnie zastanawiają się nad kierunkiem rozwoju i swoją edukacyjną przyszłością.
- Dzień rozpocznie się wprowadzeniem, a następnie przejdziemy do krótkich wykładów przygotowujących uczniów do zadań praktycznych z wykorzystaniem komputerów - informuje profesor Nowakowska. - Pierwsza tura zajęć będzie dotyczyła baz danych. Uczniowie będą mogli stworzyć wirtualną platformę do budowania aplikacji, potrenować zaawansowane polecenia zarządzania danymi w języku SQL oraz poznają nowinki dotyczące projektowania baz danych. Druga tura zajęć będzie skupiona wokół analityki. Tam zostaną poruszone takie tematy, jak data mining oraz text mining - dodaje.
Do wzięcia udziału w warsztatach zachęcają również absolwenci.
- Jest to kierunek, który umożliwia znalezienie fajnej pracy i my jesteśmy tego najlepszym przykładem. Mimo że nie mamy jeszcze tytułu inżyniera, a jedynie skończyliśmy studia, znaleźliśmy pracę w zawodzie, która daje nam wiele satysfakcji. Jest to bardzo ciekawy kierunek, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - zachęca Paweł Kochan.