Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Studenci i uczniowie rozpoczęli ferie z terytorialsami

sobota, 10 lutego 2024 17:47 / Autor: Michał Łosiak
Studenci i uczniowie rozpoczęli ferie z terytorialsami
Studenci i uczniowie rozpoczęli ferie z terytorialsami
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wystartowało szkolenie w ramach programu „Ferie z WOT” w województwie świętokrzyskim. Przed bramą na kieleckiej Bukówce ustawiła się kolejka ochotników. Przerwę w nauce wykorzystają na pobyt we koszarach.

W programie bierze udział 120 ochotników. Szkolenie potrwa do 25 lutego.

Wstąpiłem do WOT przede wszystkim, żeby spróbować czegoś nowego, sprawdzić swoje możliwości i spróbować żołnierskiego życia – podkreśla szer. Kacper, na co dzień student Politechniki Świętokrzyskiej. 

Mam wielu przyjaciół służących w WOT, również mój tata jest żołnierzem. Postanowiłam pójść w ich ślady i spróbować – dodaje szer. Izabela, na co dzień studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Ochotnicy rozpoczynający służbę w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej  stawili się na kieleckiej Bukówce o godzinie 8 rano. Po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów, rozpoczęli służbę. W pierwszej kolejności zostali przebadani przez lekarza. W trakcie wcielenia ochotnicy dokonali niezbędnych formalności i zjedli swój pierwszy wojskowy posiłek. Zamienili także swoje „cywilki” na mundur oraz założyli oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej.

Istotą służby w WOT jest balans pomiędzy życiem osobistym i zawodowym a obowiązkami w ramach pełnionej Terytorialnej Służby Wojskowej. Dotyczy to również uczniów, studentów, nauczycieli i pracowników sektora oświaty. Stąd też nasza inicjatywa i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych. Cieszę się że po raz kolejny z naszych „Ferii z WOT” skorzystało blisko 120 mieszkańców województwa świętokrzyskiego – podkreśla ppłk Sławomir Machniewicz, dowódca 10 ŚBOT.

Żołnierze na czas szkolenia zostaną skoszarowani w Kielcach, w obiekcie 10 ŚBOT przy ul. Mielczarskiego. Zajęcia strzeleckie będą realizowali w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie i  na strzelnicy w Jędrzejowie. Podczas „szesnastki” instruktorzy 10 ŚBOT przeprowadzą szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie praktycznym sprawdzianem nabytych umiejętności. Finałem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 25 lutego na kieleckiej Bukówce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO