Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Specjalistyczna firma oczyści kielecki staw

poniedziałek, 27 czerwca 2022 12:58 / Autor: Weronika Kępa
Specjalistyczna firma oczyści kielecki staw
Fot. Piotr Michalec
Specjalistyczna firma oczyści kielecki staw
Fot. Piotr Michalec
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Miasto chce zabezpieczyć pieniądze na wynajęcie specjalistycznej firmy, która oczyści kielecki staw z wszelkich szkodliwych substancji. To odpowiedź na interpelację radnej Anny Myślińskiej wystosowanej zaraz po tym, jak w zbiorniku znaleziono pięć martwych karpi (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Jak zaznacza wiceprezydent Agata Wojda, staw jest pod stałym nadzorem Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, które kontroluje zbiornik dwa razy dziennie.

– W razie potrzeby usuwane są zanieczyszczenia z tafli stawu. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, stosowany jest również środek, który ma za zadanie utrzymać równowagę biologiczną w stawie – zwalcza zakwity glonów, usuwa mętność toni wodnej, zmniejsza ilość osadów dennych, stabilizuje procesy biologiczne – wyjaśnia wiceprezydent.

W odpowiedzi na interpelację czytamy również, że przyczyną ostatniej sytuacji jest przede wszystkim niewystarczająca głębokość zbiornika.

– W najgłębszym miejscu ma on około dwóch metrów. W przypadku dłuższych upałów zdarza się niedobór tlenu w stawie, co wywołuje przypadki śnięcia ryb. Istnieje prawdopodobieństwo, że w stawie znajduje się zbyt duża ilość ryb z czego może wynikać niedobór tlenu. Możliwe, że część będzie musiała być odłowiona, ale może mieć to miejsce przy odpowiedniej, chłodnej, pogodzie lub dopiero jesienią – tłumaczy Wojda.

Mimo że przeprowadzone badanie weterynaryjne wskazało, że przyczyną zgonu ryb były czynniki biologiczne, a nie chemiczne, miasto zamierza zabezpieczyć pieniądze na zatrudnienie specjalistycznej firmy, która wykona tzw. remediację, czyli oczyści kielecki staw z wszelkich szkodliwych substancji. Tego typu prace miałyby potrwać dwa lata.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO